Europejski Lider Odszkodowań

Jak należy udokumentować szkodę rzeczową?

Właściciel auta, które uległo wypadkowi ma na swoich barkach mnóstwo wydatków związanych z naprawą pojazdu. Nie zostaje jednak z nimi sam – z pomocą przychodzi ubezpieczenie OC, które wypłaca zakład ubezpieczeń sprawcy zdarzenia. Jak je egzekwować? Jak udokumentować straty materialne, by rozliczenie szkody było dla Ciebie korzystne? Podpowiadamy.

Szkoda majątkowa na mieniu – co możemy do niej zaliczyć?

Likwidację szkody komunikacyjnej, czyli proces polegający na wycenie i wypłacie odszkodowania, można rozpatrywać w kontekście strat materialnych i niematerialnych. My dzisiaj poruszamy rozliczenie szkody majątkowej, czyli rzeczowej – takiej, której wartość można wycenić (w przeciwieństwie np. do bólu, który jest szkodą osobową, niematerialną).

Jeśli mówimy o wypadku samochodowym, będzie nas interesować rozliczenie szkody komunikacyjnej. Straty materialne będą obejmować uszkodzenia ubezpieczonego pojazdu. Towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca wypadku wykupił polisę OC, jest zobowiązane pokryć wszystkie wydatki, jakie właściciel auta poniósł na naprawę samochodu.

Szkoda majątkowa to nie tylko zepsute auto. O odszkodowanie za straty materialne możemy walczyć również w przypadku zalania, pożaru, kradzieży i innych brzemiennych w skutkach wypadków.

Rozliczenie szkody można załatwić z ubezpieczycielem na dwa sposoby: metodą bezgotówkową (serwisową) i gotówkową (kosztorysową).

Likwidacja szkody majątkowej metodą serwisową

W wariancie serwisowym, czyli bezgotówkowym, ubezpieczyciel nie rozlicza się bezpośrednio z osobą, która poniosła szkodę rzeczową, ale z serwisem, który będzie naprawiał powstałe uszkodzenia. Właściciel auta musi zgodzić się na taki sposób rozliczenia szkody przez podpisanie upoważnienia – zakład ubezpieczeniowy nie może nikomu go narzucić. Po wcześniejszym zaakceptowaniu procedury czekamy na informację, że auto zostało naprawione i możemy je odebrać.

Serwisowe rozliczenie szkody sprawdza się u osób, które nie chcą angażować się w formalności i proces naprawy pojazdu. Ubezpieczyciel rozlicza się z kosztów naprawy bezpośrednio z warsztatem samochodowym.

Co w przypadku, gdy to my ponosimy winę za straty materialne? Likwidacja szkody obejmie wtedy AC, jeśli kierowca je wykupił. Jeżeli w umowie na Autocasco jest uwzględniona amortyzacja części lub udział własny, właściciel samochodu będzie musiał dopłacić brakującą kwotę naprawy auta.

Rozliczenie szkody komunikacyjnej – wariant kosztorysowy

Druga opcja likwidacji szkody zakłada rozliczenie na podstawie kosztorysu. Ubezpieczyciel nie kontaktuje się z warsztatem, ani nie ingeruje w naprawę auta. Nie weryfikuje też wydatków poniesionych na usługi warsztatu po tym, jak już zaakceptuje dany kosztorys. Do naprawy auta (w dowolnym warsztacie) zobowiązuje się właściciel, a nie zakład ubezpieczeniowy. Od Ciebie będzie więc zależeć, komu powierzysz serwis i jakie zostaną wykorzystane części.

Jeśli znajdziesz warsztat samochodowy albo mechanika, który wykona dla Ciebie konieczne naprawy za mniejszą kwotę niż ta, którą wyliczył ubezpieczyciel na podstawie kosztorysu, nie musisz zwracać pieniędzy z odszkodowania. Z kolei jeśli rekompensata okaże się za mała, możesz się odwołać i przenieść sprawę do sądu z pomocą adwokata.

Rozliczenie szkody – co musi zrobić właściciel pojazdu?

W gestii właściciela pojazdu jest ustalenie ubezpieczyciela sprawcy wypadku – do niego będziemy zgłaszać szkodę. Niezwykle ważne jest więc spisanie wspólnego oświadczenia między kierowcami, w którym uwzględnimy czas i miejsca zdarzenia, dane jego uczestników i ich pojazdów, opis uszkodzeń i przede wszystkim – numery polis OC sprawcy i poszkodowanego. Oświadczenie podpisują obie osoby.

Co jeśli sprawca wypadku uchyla się od odpowiedzialności i podania numeru polisy? 

Dzwoń po policję ! 

Możesz to sprawdzić w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym, znając jedynie numer rejestracyjny auta, choć te informacje czasem, z różnych przyczyn nie są dostępne. 

Rozliczenie szkody komunikacyjnej rozpoczynamy od złożenia zgłoszenia do ustalonego zakładu ubezpieczeń – pisemnie lub online.

Udokumentuj koszty poniesione na naprawę samochodu

Żeby zgłoszenie szkody majątkowej ubezpieczycielowi przyniosło zamierzony skutek, czyli wypłatę odszkodowania, musimy zacząć gromadzić dowody już na miejscu wypadku czy kolizji. Pierwszym z nich będzie wspomniane wyżej oświadczenie. Nie wahaj się jednak przed wezwaniem policji – notatka, którą sporządzą na miejscu zdarzenia, będzie jednym z dowodów w sprawie, a kolejnym – zeznania świadków.

Następnym sposobem na udokumentowanie szkody są zdjęcia i nagrania wideo – zrób je od razu po uszkodzeniu auta i postaraj się, by były jak najwyraźniejsze. Często na podstawie samego materiału dowodowego w postaci zdjęć możliwa jest wycena szkody bez rzeczoznawcy, czyli tzw. uproszczona likwidacja szkody. Taka opcja jest zwykle zarezerwowana tylko dla niedużych strat, a poważne usterki są weryfikowane przez rzeczoznawcę.

Jeśli sam(a) zajmujesz się naprawą swojego auta (wariant warsztatowy/bezgotówkowy), zachowuj potwierdzenia płatności, najlepiej w formie imiennych faktur. Ubezpieczyciel prawdopodobnie będzie próbował zaniżyć wartość odszkodowania, sporządzając swoją własną wycenę likwidacji szkody, która nie oddaje faktycznych wydatków poniesionych na przywrócenie auta do stanu sprzed szkody. 

Warto przygotować również rachunki za części, które zostały uszkodzone w kolizji – towarzystwo ubezpieczeniowe może uwzględnić w kosztorysie zamienniki, podczas gdy my wydaliśmy dużo więcej pieniędzy na oryginalne komponenty. Możesz również skorzystać z pomocy innego, niezależnego rzeczoznawcy z Europejskiego Lidera Odszkodowań i skonfrontować jego wycenę z kosztami naprawy wyliczonymi przez rzeczoznawcę z ramienia towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dowody w sprawie o odszkodowanie

Podsumowując, uzyskanie wysokiego odszkodowania za szkodę rzeczową jest możliwe, jeśli udokumentujesz:

  • winę sprawcy – notatka policyjna, podpisane oświadczenie, zeznania świadków;
  • rozmiar szkody – zdjęcia, filmiki;
  • wydatki na przywrócenie auta do stanu sprzed szkody – faktury imienne za wszelkie naprawy i części zamienne – opcjonalnie, ale pomocne.

FAQ:

1. Jaki sposób likwidacji szkody wybrać?

Uszkodzony pojazd warto naprawić we własnym zakresie (gotówkowe rozliczenie), kiedy zależy nam na samodzielnym dopilnowaniu wszelkich napraw i wymian części. Z kolei bezgotówkowy sposób rozliczenia szkody jest dla osób, które nie chcą się angażować w naprawę samochodu.

2. Rozliczenie szkody – kto wycenia koszty naprawy?

Wyceny szkód dokonuje rzeczoznawca współpracujący z zakładem ubezpieczeń. Dysponując jednak odpowiednimi dowodami i opinią własnego specjalisty, możemy podważyć zaniżony kosztorys, jaki często podają towarzystwa ubezpieczeniowe.

3. Jak udokumentować szkodę rzeczową?

Zarówno do rozliczenia szkody komunikacyjnej, jak i innego rodzaju zdarzenia (zalania, pożaru itp.) potrzebujesz dowodów na winę sprawcy, rozmiar szkody i poniesione wydatki. Przekonujące dowody to: zdjęcia, nagrania wideo, zeznania świadków, notatka policyjna, oświadczenie z miejsca zdarzenia, faktury za naprawy i części do auta, faktury za auto zamiennie.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.