Europejski Lider Odszkodowań
Jak ustala się wysokość odszkodowania za szkodę na pojeździe?Data: 26/10/2021

Jak ustala się wysokość odszkodowania za szkodę na pojeździe?Po wypadku drogowym lub kolizji warto ubiegać się o odszkodowanie z OC sprawcy. W niektórych sytuacjach ubezpieczyciele zaniżają wypłacane kwoty, a poszkodowany zmuszony jest do dopłacenia z własnej kieszeni na naprawę pojazdu. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, jak uzyskać pełną likwidację szkody z OC sprawcy, a także jak wyceniane są odszkodowania za auto.

Sposoby likwidacji szkody z OC sprawcy

OC, czyli polisa odpowiedzialności cywilnej w Polsce chroni zarówno poszkodowanych, jak i sprawców wypadków komunikacyjnych. Poszkodowany może bowiem liczyć na rekompensatę szkód w postaci odszkodowania, zaś sprawca nie musi wypłacać ich z własnej kieszeni. Według art. 363. § 1 kodeksu cywilnego sposób likwidacji szkody z OC sprawcy wybiera poszkodowany:

 • przez przywrócenie stanu poprzedniego - odszkodowanie bezgotówkowe w pełni zostanie przeznaczone na naprawę auta (o ile istnieje możliwość naprawy - jeśli nie, poszkodowany uzyska rozliczenie gotówkowe);
 • przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej - rozliczenie gotówkowe, którego wysokość determinuje między innymi wartość auta sprzed kolizji i stopień uszkodzenia.

Metody wyceny odszkodowania za auto

Po tym, jak wybierzesz sposób likwidacji szkody, ubezpieczyciel sporządzi jej kosztorys przez oględziny auta lub analizę zdjęć. Proces ten może zająć do 30 dni od daty zgłoszenia kolizji. Aby określić, ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy, specjaliści najczęściej stosują jeden z dwóch sposobów: metodę kosztów naprawy lub różnicową.

Metoda kosztów naprawy - likwidacja szkody z OC sprawcy

Przygotowana dokumentacja zdarzenia w postaci na przykład zdjęć może posłużyć do wyceny wysokości odszkodowania metodą kosztów naprawy. Środki przyznane poszkodowanemu obliczane są bowiem w odniesieniu do kosztów przywrócenia auta do stanu sprzed kolizji. Specjalny system kalkulacyjny pozwala wycenić między innymi:

 • stawki wybranego warsztatu samochodowego,
 • złożoność naprawy,
 • sposób naprawy,
 • części do wymiany.

Metoda różnicowa

Metodę różnicową wykorzystuje się, kiedy przywrócenie pojazdu do poprzedniego stanu jest nieopłacalne, albo nie ma możliwości przeprowadzenia takiego zabiegu. Najpierw specjalista określa wartość auta przed wypadkiem, a potem - po. Kwoty te są od siebie odejmowane, a poszkodowany otrzymuje wypłatę tej różnicy. Należy przy tym pamiętać, że przyznane odszkodowanie i kwota ze sprzedaży auta - WRAKU po zsumowaniu powinny wynosić 100% wartości pojazdu sprzed zdarzenia. Tę metodę stosuje się przy likwidacji całkowitej szkody z OC sprawcy.

Po sprzedaży uszkodzonego auta także można ubiegać się o odszkodowanie w wysokości kosztów hipotetycznej naprawy, trzeba jednak swoje żądanie podeprzeć odpowiednimi dowodami. Do wniosku o wypłatę odszkodowania z OC sprawcy warto w takiej sytuacji dołączyć zdjęcia samochodu sprzed i po zdarzeniu, rachunek lub fakturę ze sprzedaży pojazdu oraz orientacyjny kosztorys naprawy.

Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy kolizji?

Firmom ubezpieczeniowym opłaca się wydawanie niższych świadczeń - mniej asertywni poszkodowani nie negocjują bowiem ich wysokości, co pozwala przedsiębiorstwu zaoszczędzić. W niektórych przypadkach ubezpieczyciele nie uwzględniają wszystkich uszkodzonych części w odszkodowaniu, albo zalecają kupno używanych zamienników, co znacznie obniża wysokość świadczenia. Zaniżone zostają również stawki roboczogodzin mechaników. Zwróć na to uwagę przed akceptacją kosztorysu - ELO sprawdzi, czy szkoda częściowa jest zaniżona - jeśli tak, dopłacimy do Twojej szkody.

To sytuacja szczególnie niebezpieczna dla właścicieli nowych samochodów - wymiana uszkodzonych części na tanie zamienniki może negatywnie wpłynąć na działanie pojazdu, a także jego wartość. Jeśli znajdujesz się w takiej sytuacji, koniecznie poinformuj rzeczoznawcę o niedawnym nabyciu auta. Możesz też napisać odwołanie od wyceny szkody z informacją o żądanej kwocie.

Odszkodowanie za auto a szkodę osobową

Ostateczna wysokość odszkodowania z OC sprawcy to nie tylko szkoda na pojeździe, ale czasami również uszczerbek na zdrowiu. Dzięki odpowiedniej dokumentacji uzyskasz środki na leczenie. Wyższe kwoty są wypłacane w ramach zadośćuczynienia za krzywdy moralne, czyli cierpienie związane na przykład z lękiem przed jazdą samochodem albo zaburzenia spowodowane bólem fizycznym.

Nasza firma odzyskująca odszkodowania OC dysponuje działem medycznym, który ułatwi przygotowanie potrzebnych pism w obydwu przypadkach.

Skuteczne odzyskanie odszkodowania OC z ELO

Odzyskiwanie odszkodowań z OC sprawcy na własną rękę jest dość trudnym zadaniem, wymaga cierpliwości, siły, a także sporej wiedzy. Warto więc zaufać sprawdzonej firmie, która będzie reprezentować Cię przed ubezpieczycielem i sądem. Europejski Lider Odszkodowań nie tylko zapewnia wsparcie prawne, ale również psychiczne, a także darmowe auto zastępcze na czas likwidacji szkody z OC sprawcy. Możesz się z nami skontaktować na każdym etapie sprawy: tuż po kolizji albo po otrzymaniu decyzji odmownej od ubezpieczyciela.

Najpierw nasz doświadczony prawnik pomoże Ci skompletować dokumentację szkody, na przykład:

 • zdjęcia pojazdu i ulicy,
 • faktury i rachunki za dojazd taksówką do pracy lub szkoły,
 • kosztorys naprawy auta,
 • notatka z miejsca zdarzenia,
 • dane świadków,
 • dane sprawcy wraz z numerem polisy ubezpieczeniowej.

Według powyższych dokumentów specjalista ustali rzeczywistą wysokość odszkodowania za szkodę na pojeździe, która jest następnie przedstawiana ubezpieczycielowi. Mecenas z ELO przeprowadzi Cię przez ten uciążliwy proces i wyręczy podczas negocjacji także na drodze sądowej. ELO ma również własnych rzeczoznawców, którzy wyceniają faktyczne szkody na pojeździe, a nie wybiórcze jak często wskazuje T.U. Dotychczas wygraliśmy aż 100% spraw na etapie cywilnym - pozwól, abyśmy teraz wygrali dla Ciebie.

FAQ:

Jak ustala się wysokość odszkodowania za auto?

Po wybraniu sposobu likwidacji szkody ubezpieczyciel wraz z rzeczoznawcą sporządza kosztorys na podstawie oględzin auta lub jego zdjęć. Aby określić, ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy, stosuje się metodę kosztów naprawy lub różnicową. Pierwszy ze sposobów polega na wycenie kosztów naprawy w danym warsztacie samochodowym, natomiast drugi - na ustaleniu oraz wypłaceniu różnicy pomiędzy wartością samochodu przed i po kolizji. Wybieraj rzeczoznawcę - jeśli możesz zaczekać nie zgadzaj się na foto-wycenę.

Jak przebiega odzyskiwanie odszkodowania z OC?

Na początku trzeba zebrać możliwie szeroką dokumentację udowadniającą stopień szkody. Uwzględnia ona przykładowo zdjęcia pojazdu, notatkę z miejsca zdarzenia, faktury za dojazdy autobusem lub taksówką do pracy, a także dane świadków. Dzięki temu możemy ustalić rzeczywistą wysokość odszkodowania i zawalczyć o nią z ubezpieczycielem lub sądem.

Ile można dostać odszkodowania z OC sprawcy i od czego zależy jego wysokość?

Wysokość odszkodowania z OC sprawcy zależy przede wszystkim od stopnia wyrządzonych szkód. Nie zawsze warto godzić się na pierwszą wycenę świadczenia od ubezpieczyciela, zwłaszcza jeśli jest znacznie niższa, niż przewidywano. Ubezpieczyciel może bowiem zaniżyć koszty części zamiennych albo pracy mechaników. Oprócz odszkodowania za szkodę na pojeździe wypłacane są ponadto świadczenia za uszczerbki na zdrowiu i zadośćuczynienie za krzywdę.« Wróć

Prosimy o kontakt


Zadzwoń do nas i opisz swój przypadek

Biuro
502 292 222
E-mail
Facebook
Wyślij do nas pytanie


Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Kod z obrazka
Treść wiadomości
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych. Więcej informacji w Polityka prywatności
ELO to gwarancja uczciwości
ELO nie pobiera od ciebie żadnych opłat wstępnych a jedynie prowizję po pozytywnym zakończeniu sprawy.

Nie płacisz nam nic,
dopóki nie wygramy

Strzałka

Walczymy o sprawiedliwość dla Ciebie!