Europejski Lider Odszkodowań
Naprawa samochodu przed wypłatą odszkodowania – co na to ubezpieczyciel?Data: 25/03/2022

Naprawa samochodu przed wypłatą odszkodowania – co na to ubezpieczyciel?Odszkodowanie z polisy OC sprawcy wypadku komunikacyjnego ma na celu pokrycie określonych kosztów przywrócenia pojazdu do stanu sprzed zdarzenia. Żeby jednak ubezpieczyciel wypłacił Ci taką rekompensatę, musisz udokumentować straty. Co w sytuacji, gdy potrzebujesz sprawnego auta „na już”? Czy naprawa samochodu przed wypłatą odszkodowania jest dozwolona? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Odszkodowanie – przywrócenie majątku do stanu sprzed powstania szkody

W powyższym nagłówku zawiera się istota świadczenia, które nazywamy odszkodowaniem. Jeśli podczas wypadku komunikacyjnego Twój pojazd zostanie nawet minimalnie poszkodowany, jego wartość automatycznie spada. Co za tym idzie – spada również wartość Twojego majątku i to często nie z Twojej winy. Sprawca tego wypadku ma więc obowiązek naprawienia szkody, czyli przywrócenia pojazdu do stanu poprzedniego.

W praktyce do wypłaty odszkodowania zobowiązany jest zakład ubezpieczeń, w którym sprawca wypadku wykupił polisę OC dla swojego pojazdu mechanicznego. Od czego natomiast zależy wysokość odszkodowania? Zakłady ubezpieczeń muszą sporządzić wycenę uzasadnionych kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu, która przywróci go do stanu sprzed szkody. Odszkodowanie należne poszkodowanemu nie wynika jednak z samej naprawy – można je uzyskać, nawet gdy zdecydujemy się nic nie robić z niesprawnym autem.

Ustalenie wysokości szkody – udokumentuj stan pojazdu po wypadku

Gdy dojdzie do wypadku drogowego, naprawa auta musi na chwilę zejść na drugi plan – teraz najważniejsze jest udokumentowanie strat materialnych. Twoim zadaniem jest zgromadzenie dowodów, takich jak:

  • notatka policyjna z miejsca zdarzenia,
  • zeznania świadków,
  • zdjęcia i nagrania wideo.

Zrób zdjęcia i nagraj filmiki obrazujące szkodę od razu po uszkodzeniu auta. Postaraj się, żeby materiały były bardzo wyraźne i dokładnie ilustrowały zniszczenia. Następnie zgłoś szkodę do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Koszty naprawy – opinie rzeczoznawców

Jeśli mamy do czynienia z małą stłuczką, która bardzo nie nadszarpnie majątku poszkodowanego, zdarza się, że ubezpieczyciel zastosuje uproszczoną likwidację szkody – odszkodowanie zostanie przyznane na podstawie przekazanego materiału dowodowego (zdjęć, nagrań itp.).

W przypadku większych strat uszkodzony pojazd trafia w ręce rzeczoznawcy z towarzystwa ubezpieczeniowego, który szacuje koszty naprawy. Co powinniśmy wtedy zrobić? W przypadku szkody częściowej skontaktuj się z kancelarią odszkodowawczą. Wysokość odszkodowania jest często zaniżana przez ubezpieczyciela – może np. policzyć gorsze części zamienne. Kancelaria ma natomiast niezależnego rzeczoznawcę, który sporządzi prawdziwy, wiarygodny kosztorys i zdjęcia, które go odpowiednio udokumentują.

Jeśli zakład ubezpieczeń nie zgodzi się na Twoją wycenę, sprawa może trafić do sądu, gdzie biegli również mogą chcieć zweryfikować stan pojazdu na żywo.

Kiedy wykonać naprawę pojazdu?

Jak te wszystkie oględziny auta mają się do jego naprawy? Czy naprawa pojazdu przed wyceną jest dozwolona? Czy faktyczne koszty naprawienia szkody wpłyną na wysokość odszkodowania?

Najlepszym wyjściem jest odłożenie naprawy auta aż do momentu, gdy przejdzie wszystkie ekspertyzy, czyli przeprowadzone przez ubezpieczyciela, niezależnego rzeczoznawcę i ewentualnie biegłego sądowego. Naprawa pojazdu przed wyceną jest jednak w pełni zgodna z prawem i nie stanowi przeszkody na drodze do odszkodowania, jeśli:

  • towarzystwo ubezpieczeniowe miało możliwość zbadania pojazdu,
  • masz kosztorys strat i zdjęcia wszystkich uszkodzeń.

Nasze doświadczenie w kancelarii odszkodowawczej pokazuje, że najlepiej robią kierowcy, którzy wykonują naprawę dopiero po oględzinach rzeczoznawców i biegłych sądowych. Na szczęście nie zawsze sprawa kończy się w sądzie i wystarczy poczekać do ekspertyzy ubezpieczyciela i swojego rzeczoznawcy.

Naprawa pojazdu przed wypłatą odszkodowania w opinii Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy był już nieraz proszony o opinię w sprawie naprawy pojazdu, kiedy poszkodowany kierowca jeszcze nie dostał odszkodowania za poniesione straty materialne. Okazuje się bowiem, że sądom niższych instancji zdarzało się naruszyć prawo na korzyść ubezpieczyciela, który – jak się potem okazywało – niesłusznie odmawiał odszkodowania z polisy OC sprawcy wypadku.

Gdy ubezpieczyciele uzależniali wypłatę odszkodowania od naprawy auta, nie raz interweniował również Rzecznik Finansowy. Bronił wówczas interesu kierowców, którzy doznali szkody materialnej w wypadku komunikacyjnym.

Na zakończenie przedstawiamy więc najważniejsze zależności, które wynikają z orzecznictwa Sądu Najwyższego na przestrzeni ostatnich lat:

  • Zakłady ubezpieczeń ponoszą odpowiedzialność za wypłacenie kierowcy odszkodowania za szkodę materialną niezależnie od tego, czy ten kierowca zdecydował się na naprawę auta, czy nie – to do niego należy decyzja. Nie ma też znaczenia, czy przed ustaleniem wysokości odszkodowania dojdzie do naprawy. Roszczenie odszkodowawcze powstaje w chwili wyrządzenia szkody, a nie dopiero po powstaniu kosztów naprawy pojazdu przywracającej go do stanu sprzed szkody.
  • W przypadku wyrządzenia szkody jej wartość nie zależy od tego, ile wydamy na naprawę auta, tylko od tego, na ile wyceniono przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody (wypadku). Co za tym idzie – naprawiając samochód samemu, albo zlecając to znajomemu mechanikowi, nadal mamy prawo rościć o tak samo wysokie odszkodowanie z polisy OC.
  • Żeby żądać odszkodowania za uszkodzony pojazd, nie jesteś zobowiązana/-y do przywrócenia go do stanu sprzed powstania szkody. Możesz zlecić częściową naprawę pojazdu i doprowadzić go do stanu użyteczności, żeby móc go dalej użytkować. Nie musisz przywracać auta do sprawności technicznej sprzed wypadku.

FAQ:

Czy naprawa pojazdu przed wyceną może wpłynąć na wypłatę odszkodowania?

To, że poszkodowany dokonał naprawy, nie wpływa ani na samo rozliczenie szkody, ani na wysokość odszkodowania. Musimy jednak zrobić zdjęcia wszystkich uszkodzeń i poczekać na oględziny ubezpieczyciela. Do napraw może dojść po oględzinach. 

Naprawa samochodu przed wypłatą odszkodowania – czy ubezpieczyciel może nam odmówić?

Nie, naprawa pojazdu przed wyceną nie zwalnia ubezpieczyciela z obowiązku odszkodowawczego. Podstawą do odszkodowania są zdjęcia zrobione przed naprawą i kosztorys rzeczoznawcy.

Czy naprawa auta może wpłynąć na wysokość odszkodowania?

Tak, jeśli wybierzesz gotówkową (kosztorysową) metodę likwidacji szkody i odszkodowanie nie pokryje niezbędnych i ekonomicznie uzasadnionych kosztów naprawy, możesz się odwołać i wejść na drogę sądową.« Wróć

Prosimy o kontakt


Zadzwoń do nas i opisz swój przypadek

Biuro
502 292 222
E-mail
Facebook
Wyślij do nas pytanie


Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Kod z obrazka
Treść wiadomości
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych. Więcej informacji w Polityka prywatności
ELO to gwarancja uczciwości
ELO nie pobiera od ciebie żadnych opłat wstępnych a jedynie prowizję po pozytywnym zakończeniu sprawy.

Nie płacisz nam nic,
dopóki nie wygramy

Strzałka

Walczymy o sprawiedliwość dla Ciebie!