Europejski Lider Odszkodowań

Odszkodowanie po śmierci teściowej

Śmierć bliskiej osoby to tragiczne przeżycie, które obciąża psychikę, ale nierzadko w sposób znaczący obniża standard życia, uszczuplając środki finansowe rodziny. Jeśli jest to śmierć rodzica, dziecka czy małżonka, to można wnioskować o wypłatę świadczenia z tytułu śmierci, które może podreperować domowy budżet. A co w przypadku utraty teściowej? Czy odszkodowanie po śmierci teściowej jest wypłacane? Sprawdźmy!

Czy odszkodowanie po śmierci teściowej w ogóle się należy?

Co do zasady odszkodowanie po śmierci teściowej nie jest przewidywane przez polskie prawo, gdyż uznaje się, że zięć czy synowa nie są najbliższymi członkami rodziny. O takie świadczenie w ZUS-ie – i to także pod pewnymi warunkami – mogą ubiegać się wyłącznie małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo lub rodzice osoby zmarłej w wyniku wypadku, błędu medycznego lub choroby zawodowej.

Odszkodowanie lub zadośćuczynienie po śmierci teściowej nie jest wypłacane także przez towarzystwo ubezpieczeń sprawcy wypadku czy pracodawcę zmarłej.

Gwarancję uzyskania takiego świadczenia przewiduje wyłącznie jedna sytuacja – gdy teściowa wykupiła ubezpieczenie na życie w towarzystwie ubezpieczeniowym i wskazała zięcia lub synową jako osobę uposażoną do wypłaty środków (zależnej od sumy ubezpieczenia).

Odszkodowanie po śmierci teściowej a orzecznictwo sądowe

W historii polskiego orzecznictwa pojawia się jednak sporo spraw rozstrzygających o prawie do ubiegania się o wypłatę odszkodowania po śmierci teściowej. To nie dziwi – przecież często teściowa staje się ważnym członkiem rodziny i wiążące ją z zięciem czy synową relacje są bardzo silne. Nierzadko wspiera też małżonka swojego dziecka finansowo i pomaga utrzymać gospodarstwo domowe.

Niestety orzecznictwo sądowe nie jest w tej kwestii jednoznaczne. Zdarzają się wygrane sprawy, w wyniku których sąd przyznaje prawo do wypłaty pewnej kwoty jako zadośćuczynienia za śmierć teścia czy teściowej. Czasem jednak nawet pomimo stwierdzenia silnej więzi emocjonalnej sąd orzeka na niekorzyść ubiegającego się o świadczenie.

Czy warto więc ubiegać się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie po śmierci teściowej?

Jeśli teściowa skorzystała z polisy na życie i uposażyła synową lub zięcia, to warto ubiegać się o należne środki z tytułu odszkodowania za jej śmierć. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczyciel będzie z całą pewnością robił wszystko, aby należne świadczenie zaniżyć. Dlatego dobrze jest już od początku powierzyć to zadanie kancelarii odszkodowawczej. W ELO Odszkodowania od lat negocjujemy wysokie kwoty świadczeń dla naszych Klientów!

W pozostałych przypadkach, jeśli zięć czy synowa nie zostali uposażeni do wypłaty odszkodowania, można skierować sprawę na drogę sądową. Niestety jest to długa, trudna i często nierówna walka, a aby ją wygrać, należy być dobrze przygotowanym.

Jeśli:

  • teściowa wspierała finansowo zięcia czy synową,
  • teściowa była jedyną lub główną osobą utrzymującą gospodarstwo domowe, w którym mieszkali jej synowa lub zięć,
  • zięć lub synowa nie mają środków do życia po śmierci teściowej,
  • można udowodnić bardzo silną więź emocjonalną oraz uszczerbek na zdrowiu (psychicznym lub fizycznym), który wywołała śmierć teściowej.

Wtedy istnieją przesłanki, aby wypłacić odszkodowanie za śmierć lub przynajmniej zadośćuczynienie. Podstawą jest jednak mocny i obszerny materiał dowodowy.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.