Chyba każdy doświadczył kiedyś upadku na chodniku. Zimą nietrudno o poślizgnięcia, które mogą skutkować stłuczeniami, skręceniami, a w najgorszym wypadku – złamaniami. Co zrobić w takiej sytuacji? W tym artykule sprawdzimy, kiedy należy Ci się odszkodowanie za upadek na lodzie, jak je uzyskać oraz ile może wynosić.
Stało się – po poślizgnięciu na chodniku czujesz ból. Najpierw warto więc wezwać na miejsce wypadku karetkę pogotowia. Ratownicy sporządzą protokół powypadkowy oraz wykonają niezbędne badania. Taka dokumentacja medyczna jest podstawą uzyskania odszkodowania.
Możesz ubiegać się o świadczenie, jeżeli do upadku doszło na chodniku, w którym:
Zły stan chodnika należy dodatkowo jak najszybciej po wypadku udokumentować. Zrób zdjęcie miejsca zdarzenia i poproś o dane osób, które widziały Twój upadek – postaramy się, aby wystąpili w roli świadków zdarzenia. Jeżeli na miejsce poślizgnięcia skierowana jest kamera monitoringu, warto uzyskać z niej nagranie. Z powodzeniem możesz również skorzystać z pomocy policji lub straży miejskiej. Protokół z miejsca zdarzenia wraz z dokumentacją fotograficzną to dokument, który trudno będzie podważyć ubezpieczycielowi.
Masz już podstawową dokumentację – teraz czas ustalić, kto dba o chodnik i odnaleźć podmiot odpowiedzialny za utrzymanie czystości oraz właściwy stan nawierzchni. Możliwość uzyskania odszkodowań za upadki znajdziesz w Kodeksie Cywilnym (art. 415) oraz ustawach (o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, o drogach publicznych i o gospodarce nieruchomościami). Generalnie za utrzymanie czystości i porządku na chodnikach biegnących wzdłuż posesji odpowiadają właściciele nieruchomości. W praktyce jednak sprawa może być bardziej skomplikowana.
W zależności od miejsca do naprawienia szkody zobowiązani mogą być m.in.:
Walka o wypłatę odszkodowania jest zazwyczaj trudna, zarówno w przypadku poślizgnięcia, jak i innych wypadków. Jeżeli przydarzył Ci się upadek na oblodzonym chodniku i chcesz uzyskać odszkodowanie, skontaktuj się z nami. Poprowadzimy Cię przez ten proces oraz określimy podmioty odpowiedzialne za wypadek, aby zapewnić Ci najwyższe świadczenie. Zaufaj specjalistom z ELO, a zadbamy o wszystkie detale sprawy.
Poślizgnięcie się na chodniku może przydarzyć Ci się nie tylko na zwykłym chodniku przeznaczonym wyłącznie dla pieszych. Oblodzone powierzchnie są równie często spotykane na chodnikach, gdzie jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów.
Za chodnik uznaje się również wydzieloną część drogi publicznej dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie jest jednak zobowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój albo parkowanie samochodów. W takiej sytuacji za utrzymanie chodnika w należytym stanie odpowiada gmina.
Stosowne odszkodowanie za upadek na oblodzonym chodniku wypłaca podmiot zarządzający nieruchomością, a właściwie jego ubezpieczyciel. Aby dochodzić odszkodowania, trzeba zebrać dokumentację wraz z wnioskiem o wypłatę świadczenia. We wniosku powinny znaleźć się takie informacje jak:
Pomożemy Ci uzyskać odpowiednią kwotę rekompensaty finansowej za nieszczęśliwe zdarzenie. Nasz dział medyczny sprawdzi i skompletuje dodatkowe dokumenty medyczne, a mecenas stanie się Twoim pełnomocnikiem oraz realnym wsparciem. Wspólnie przeanalizujemy zebrane pisma, a na ich podstawie określimy wysokość odszkodowania, jakie Ci się należy.
Wysokość odszkodowania za poślizgnięcie się na chodniku zależy od wielu czynników, m.in. stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego wpływu na codzienne funkcjonowanie. Przykładowo świadczenie za skręcenie kostki jest zazwyczaj niższe niż odszkodowanie za złamanie prawego nadgarstka z przemieszczeniem u osoby praworęcznej. Poważne złamanie nogi może jednak negatywnie wpływać na Twoje życie codzienne, jeśli wykonujesz pracę fizyczną.
Niezależnie od urazu pamiętaj o gromadzeniu paragonów z apteki, a także rachunków za rehabilitację. Nie czekaj z wnioskowaniem o odszkodowanie z ubezpieczenia OC właścicieli nieruchomości na zakończenie leczenia! Im wcześniej zwrócisz się do nas o pomoc, tym lepiej.
Dlaczego warto nam zaufać? Ponieważ Europejski Lider Odszkodowań wyróżnia się od innych kancelarii odszkodowawczych – troszczymy się o klientów, ich powrót do zdrowia i walczymy o ich prawa. Co więcej, do tej pory wygraliśmy 100% spraw na etapie cywilnym, możesz więc mieć pełną pewność skuteczności naszych mecenasów.
Co zrobić po upadku na lodzie?
Warto zawiadomić służby ratunkowe, które przeprowadzą badania oraz policję lub straż miejską do sporządzenia protokołu powypadkowego i zdjęć z miejsca wypadku. Od razu można skontaktować się też z naszą Kancelarią Odszkodowawczą ELO.
Jak uzyskać odszkodowanie za upadek na chodniku?
Po zebraniu dokumentacji oraz określeniu, kto ponosi odpowiedzialność za upadek, trzeba złożyć wniosek o odszkodowanie czy zadośćuczynienie u ubezpieczyciela właściciela nieruchomości lub innego podmiotu.
Ile wynosi odszkodowanie za upadek?
To zależy od doznanych obrażeń. Im poważniejszy uraz, który ma długotrwały wpływ na Twoje życie, oraz dłuższa rekonwalescencja, tym większe odszkodowanie.