Europejski Lider Odszkodowań
SAMOCHÓD ZASTĘPCZY Z OC SPRAWCY – KOMU I JAK DŁUGO PRZYSŁUGUJE Data: 03/04/2019

SAMOCHÓD ZASTĘPCZY Z OC SPRAWCY – KOMU I JAK DŁUGO PRZYSŁUGUJECodziennie na polskich drogach dochodzi do około 100 wypadków drogowych, poszkodowani w większości zostają pozbawieni samochodu na co najmniej kilka/kilkanaście dni. Warto wiedzieć, komu należy się auto zastępcze i na jakich warunkach można jest otrzymać.
Biuro Rzecznika Ubezpieczonych oraz Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie w tej kwestii stoją po stronie poszkodowanych. Na mocy uchwały Sądu Najwyższego, poszkodowany ma prawo żądać zwrotu kosztów związanych z najmem pojazdu zastępczego, nie zależnie od przeznaczenia oraz celu jego użytkowania.
 
AUTO ZASTĘPCZE:
Samochód zastępczy możemy otrzymać  z polisy OC sprawcy, lub z własnego ubezpieczenia uwzględniającego taką możliwość (assistance lub rozszerzone autocasco). Wynajem samochodu zastępczego na koszt ubezpieczyciela jest możliwy zarówno w przypadku wystąpienia szkody częściowej, jak i całkowitej. Jednak to, na jak długo kierowca otrzyma pojazd, zależy właśnie od rozmiaru uszkodzeń jego samochodu.
W przypadku wystąpienia szkody częściowej, czyli takiej, która kwalifikuje auto do naprawy, samochód zastępczy przysługuje poszkodowanemu na cały okres naprawy. Co ważne, okres ten obejmuje nie tylko faktyczny czas, w którym wykonywane są czynności naprawcze, ale również oczekiwanie na przystąpienie do naprawy, oczekiwanie na kosztorys, zamówione części oraz czas niezbędny do odbioru auta przez ubezpieczonego.
 W momencie szkody całkowitej zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 22 listopada 2013 r. ubezpieczony może korzystać z niego przez cały okres od dnia zniszczenia pojazdu, do momentu, gdy będzie mógł nabyć nowy pojazd. 
 
CO WARTO WIEDZIEĆ – KRÓTKI PORADNIK 
1. Poszkodowany w kolizji lub wypadku kierowca ma prawo korzystać z auta zastępczego na koszt ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.
2. Auto zastępcze z OC sprawcy przysługuje zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym.
3. W przypadku szkody częściowej okres wynajmu obejmuje cały proces naprawy samochodu.
4. W przypadku szkody całkowitej, okres wynajmu sięga momentu nabycia nowego pojazdu przez poszkodowanego
 
Europejski Lider Odszkodowań Sp. z o.o. przy wspołpracy z DarmoweAuto wynajmie dla Ciebie auto bezgotówkowo! 


« Wróć

Prosimy o kontakt


Zadzwoń do nas i opisz swój przypadek

Biuro
502 292 222
E-mail
Facebook
Wyślij do nas pytanie


Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Kod z obrazka
Treść wiadomości
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych. Więcej informacji w Polityka prywatności
ELO to gwarancja uczciwości
ELO nie pobiera od ciebie żadnych opłat wstępnych a jedynie prowizję po pozytywnym zakończeniu sprawy.

Nie płacisz nam nic,
dopóki nie wygramy

Strzałka

Walczymy o sprawiedliwość dla Ciebie!