Europejski Lider Odszkodowań

Samodzielne prowadzenie szkody z OC – dlaczego nie należy tego robić?

Towarzystwo ubezpieczeniowe to organizacja, dla której świat odszkodowań jest codziennością – doświadczenie i wiedza pozwalają im tak kierować postępowaniem likwidacyjnym, żeby osiągnąć jak największe korzyści finansowe. Na jakiej pozycji to stawia poszkodowanego? Większość z nas zwyczajnie się na tym nie zna, a co za tym idzie – nie wiemy, jak uzyskać wysokie odszkodowanie. Samodzielne prowadzenie szkody z OC nie jest więc dobrym pomysłem.

Jak działa ubezpieczenie OC – problemy z wypłatą odszkodowania

Mimo że polisa OC to ubezpieczenie obowiązkowe, to już świadczenie z OC sprawcy zdarzenia dla osoby poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym nie jest dla ubezpieczyciela obligatoryjne. Na start jesteśmy więc na gorszej pozycji. Zakład ubezpieczeniowy będzie – często skutecznie – walczył, żeby wysokość odszkodowania była jak najniższa, albo w ogóle odmówi Ci wypłaty jakichkolwiek świadczeń z umowy ubezpieczenia.

Najczęstsze problemy z uzyskaniem wysokiego odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku to:

  • przedłużanie terminu likwidacji szkody;
  • odmowa wypłaty odszkodowania;
  • bezzasadne zaniżenie wartości przyznanego odszkodowania;
  • niedokładne oględziny – ocena szkód nie odzwierciedla faktycznego stanu auta poszkodowanego;
  • zaniżone rozliczenie kosztorysowe – nieadekwatne stawki robocizny, części zamienne zamiast oryginalnych;
  • nieuwzględnienie niektórych roszczeń, np. dlatego, że według ubezpieczyciela szkoda powstała przed zdarzeniem.

Ta lista na tym się nie kończy – doświadczenia naszych klientów wyraźnie pokazują, że samodzielne próby uzyskania rekompensaty za szkody wyrządzone w wypadku komunikacyjnym są niejednokrotnie drogą przez mękę. Na szczęście to nie jedyna opcja – likwidację szkody możesz powierzyć kancelarii odszkodowawczej. Dlaczego to lepszy wybór? Wyjaśniamy.

Ugoda z ubezpieczycielem? To Ci się nie opłaci

Negocjacje – dla wielu z nas to słowo będące częścią życia codziennego. Potrafimy zawalczyć o swoje i nie dajemy za wygraną. Dla innych to sytuacja, której unikają i nie chcą wplątywać się w żadną konfrontację z drugą osobą. Dla jednych i drugich negocjacje mogą być nie do przejścia, jeśli w grę wchodzi przepychanka z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Jeśli zdecydujesz się na samodzielne prowadzenie szkody z OC, ubezpieczyciel może zaproponować Ci ugodę. Zaoferuje większe odszkodowanie, niż pierwotna wersja, a dodatkowo powiększy je o kwotę, która ma przekonać poszkodowanego do ugody. Teoretycznie jest to kompromis, bo na tym Twoje zaangażowanie w likwidację szkody mogłoby się skończyć. Ma jednak jeden duży minus – otrzymujesz mniejszą rekompensatę, niż z pomocą doświadczonego w odszkodowaniach adwokata.

Wracając do negocjacji – właśnie dzięki nim mamy szansę na dużo wyższe odszkodowanie z ubezpieczenia OC, ale muszą być przeprowadzone przez wykwalifikowaną i doświadczoną osobę.

Jak zwiększyć wysokość kwoty odszkodowania?

Decydując się na samodzielne prowadzenie szkody z OC, często nie jesteśmy świadomi, jak wysoka jest stawka. Zadośćuczynienie za zniszczenia w aucie to nie wszystko – katalog roszczeń jest otwarty, lecz bez doświadczenia w sprawach odszkodowawczych ciężko precyzyjnie określić swoje żądania.

Przykładowo – oprócz rekompensaty za szkody materialne spowodowane wypadkiem z winy drugiej osoby możesz wnioskować również o zadośćuczynienie za doznane krzywdy, np. ból i cierpienie na skutek problemów zdrowotnych. Ponadto możesz żądać odpowiednio dużej sumy na leczenie, rehabilitację, przystosowanie mieszkania do nowej sytuacji (np. zakup sprzętu medycznego), przekwalifikowanie zawodowe czy opiekę osób trzecich. Czy samemu wiedział(a)byś, że lista jest tak długa?

Samodzielna likwidacja szkody – materiał dowodowy

To, czy odszkodowanie zostanie wypłacone w należnej kwocie, zależy od dowodów na doznane szkody. Będziesz musiał(a) udokumentować zarówno straty materialne, jak i niematerialne. Samodzielnie może być Ci trudno zgromadzić przekonujący materiał dowodowy. Co więcej, ubezpieczyciel wskaże Ci lekarza orzecznika, który oceni Twój stopień uszczerbku na zdrowiu po wypadku i prawdopodobnie nie będzie to adekwatne do stanu faktycznego. Potrzebujesz opinii kogoś bezstronnego, kto zleci Ci dodatkowe badania i kompleksowo oceni, jak zdarzenie wpłynęło na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Taką opcję daje Ci pomoc kancelarii odszkodowawczej, która zatrudnia profesjonalnych lekarzy orzeczników np. neurochirurg w ELO.

Jeśli jednak zdecydujesz, że chcesz likwidować szkodę z OC samodzielnie i wyślesz ubezpieczycielowi dokumenty bez opinii medycznej i wyceny uszczerbku, to nie ma już powrotu. Kwota odszkodowania nie będzie Cię satysfakcjonować i dopiero wówczas poprosisz o pomoc prawnika. Ubezpieczyciel nie ma jednak wtedy obowiązku rozpatrywania dokumentacji zaktualizowanej o nową wycenę uszczerbku. Najczęściej wówczas pozostaje droga sądowa.

Samodzielne prowadzenie szkody z OC – podsumowanie

Do Ciebie należy wybór – czy będziesz samodzielnie wnioskować o wypłatę odszkodowania, czy powierzysz ją profesjonalistom. Pamiętaj jednak, z czym wiąże się walka w pojedynkę. Towarzystwo ubezpieczeń pokieruje Cię w procesie likwidacji szkody i ułatwi załatwienie wszystkich formalności, ale to nie oznacza, że zaproponuje Ci korzystną wysokość rekompensaty.

Ponadto poszkodowani nierzadko mają problem z właściwym skompletowaniem dokumentacji do wezwania do zapłaty, robią błędy przy wyrażaniu zgody na śledzenie historii medycznej, wysyłają do zakładu ubezpieczeń dokumenty bez opinii medycznej i wyceny uszczerbku. To tylko niektóre z potknięć, które mogą nas spotkać podczas samodzielnego prowadzenia szkody z OC – nie warto ryzykować.

FAQ:

Czy warto samodzielnie prowadzić szkodę z OC?

Nie – bez prawniczej wiedzy i doświadczenia w sprawach odszkodowawczych bardzo ciężko uzyskać odpowiednio wysoką sumę odszkodowania i zadośćuczynienia z ubezpieczenia OC sprawcy. Wynika to z błędów, jakie łatwo popełnić w procesie likwidacji szkody. Firma zarobi sama na swoją prowizję. 

Jak wygląda likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku?

Zajmij się dokumentowaniem miejsca wypadku i wszystkich strat, a walkę o jak najwyższą rekompensatę powierz kancelarii odszkodowawczej. W Europejskim Liderze Odszkodowań wielokrotnie wywalczyliśmy kwoty, o których nie było mowy przy samodzielnym prowadzeniu szkody z OC.

Jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Po ustaleniu, w jakim zakładzie ubezpieczeń kierowca ma wykupione ubezpieczenie OC, skontaktuj się z ELO, które załatwi dla Ciebie zgłoszenie szkody z OC – złożenie niekompletnej dokumentacji daje Ci gorszą pozycję już na start.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.