Europejski Lider Odszkodowań

Urazy/złamania po wypadku – jak sumować świadczenia?

Urazy i obrażenia kończyn to prawdopodobnie najczęściej występujące skutki różnego rodzaju wypadków. Aby ułatwić sobie rekonwalescencję, postaraj się o odpowiednie odszkodowanie po wypadku. W artykule poniżej podajemy Ci praktyczne wskazówki m.in. o tym, jak zawalczyć o takie świadczenie oraz ile może wynosić.

Odszkodowanie po wypadku a zadośćuczynienie

Najpierw przyjrzyjmy się różnicom między odszkodowaniem a zadośćuczynieniem – mimo że czasami terminy stosowane są zamiennie, prawnie są to dwa odmienne świadczenia.

Odszkodowanie po wypadku samochodowymw pracy czy szkole to świadczenie pieniężne przysługujące poszkodowanemu z tytułu naruszonego zdrowia lub dóbr majątkowych. Jest wypłacane przez osoby fizyczne lub prawne (albo ich ubezpieczyciela), które wyrządziły szkodę albo zaniechały swoje obowiązki.

Zadośćuczynienie to także rodzaj świadczenia pieniężnego – ma jednak na celu złagodzić krzywdy fizyczne, psychiczne i moralne poszkodowanego. Kwota zadośćuczynienia nie jest związana z wysokością odszkodowania, ale także zależy od rozmiaru krzywd. Jeśli przytrafił Ci się wypadek skutkujący złamaniem, skręceniem czy nawet stłuczeniem, należy Ci się odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Odszkodowanie za wypadek drogowy

Jedną ze specjalności Europejskiego Lidera Odszkodowań jest pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, masz więc pewność, że uzyskasz profesjonalne wsparcie. Pamiętaj – odszkodowanie po wypadku samochodowym przysługuje wszystkim poszkodowanym (o ile nie są jednocześnie sprawcami wypadku), czyli:

  • kierowcom,
  • pasażerom poszkodowanego i sprawcy zdarzenia,
  • rowerzystom,
  • pieszym,
  • osobom nieubezpieczonym.

Standardowo odszkodowanie komunikacyjne wypłaca się z polisy OC sprawcy wypadku. Dzięki temu jako poszkodowany możesz ubiegać się o roszczenia odpowiadające szkodom, a osoba, która spowodowała zdarzenie, nie musi wypłacać świadczeń z własnej kieszeni.

Nieznany sprawca wypadku i odszkodowanie z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Najczęściej odszkodowanie po wypadku samochodowym wypłaca ubezpieczyciel z OC sprawcy wypadku. Co w sytuacji, kiedy sprawca jest nieznany (sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia) albo nie wykupił polisy odpowiedzialności cywilnej? Wówczas trzeba postarać się o rekompensatę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Doświadczony prawnik zawalczy w Twoim imieniu o jak najwyższe świadczenie, skorzystaj więc z pomocy ELO.

Zderzenie z dzikim zwierzęciem

Sprawcami wypadków komunikacyjnych są nie tylko inni uczestnicy ruchu drogowego, ale również dzikie zwierzęta. Uderzenie przechodzącego przez jezdnię sarny lub dzika może skończyć się rozległym uszkodzeniem samochodu, a także uszkodzeniem ciała. Często trudno uzyskać odszkodowanie po wypadku samochodowym z uczestnictwem zwierząt ze względu na brak odpowiedzialności zarządcy drogi. Jeśli posiadasz polisę AC, zwróć się o pomoc do ubezpieczyciela.

Ile można dostać odszkodowania po wypadku samochodowym? Sumowanie świadczeń

Osoby poszkodowane w wypadku samochodowym mogą ubiegać się o odszkodowanie i zadośćuczynienie, np. ze względu na złamanie nadgarstka. Odszkodowanie wraz z zadośćuczynieniem za szkody to zróżnicowane kwoty. Ich wysokość zależy od wielu kwestii – zazwyczaj do czynników mających wpływa na świadczenie zalicza się m.in.:

  • wiek poszkodowanego,
  • wykonywany zawód (jeśli złamana kończyna uniemożliwia lub utrudnia pracę),
  • rodzaj urazu,
  • długość procesu leczenia,
  • stopień uszkodzenia ciała.

Oprócz tego jako poszkodowanemu przysługuje Ci m.in. zwrot kosztów za leczenie (w tym rehabilitacji, lekarstw oraz dojazdów na wizyty), a także utracone zarobki. Wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia oblicza się zatem, analizując daną sytuację. Zespół prawników Europejskiego Lidera Odszkodowań dołoży wszelkich starań, aby wypłacono Ci wszystkie możliwe świadczenia. Współpracujący z nami lekarze sporządzą zaś niezbędną dokumentację.

Złamany nadgarstek – odszkodowanie za wypadek w pracy

Odszkodowanie zdrowotne przysługuje Ci również po nieszczęśliwym wypadku przy pracy. Wystarczy luka w szkoleniu BHP, usterka maszyny czy błędy w organizacji warunków zakładu, a o uraz nietrudno. Do takich zdarzeń przyczyniają się dodatkowo stres, pośpiech oraz zmęczenie. Mimo że pracownicy niektórych branż są bardziej narażeni na wypadki, wszystkim poszkodowanym przysługuje odszkodowanie, niezależnie od formy zatrudnienia i nawet jeśli Twój pracodawca nie wykupił OC.

Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek przy pracy? Po poinformowaniu pracodawcy o niefortunnym zdarzeniu w ciągu 2 tygodni od zdarzenia trzeba sporządzić protokół wypadkowy BHP z zeznaniami świadków. Kopia dokumentu stanowi podstawę roszczenia, dlatego załącz ją wraz z wnioskiem o odszkodowanie, a następnie złóż je do ZUS-u lub płatnika składek.

Jak uzyskać odszkodowanie po wypadku w szkole?

Tak samo jak Twój pracodawca, szkoła Twojego dziecka również ma obowiązek przygotowania i zabezpieczenia obiektów, aby zapewniały uczestnikom zajęć bezpieczne warunki. Po nieszczęśliwym zdarzeniu także przygotowuje się protokół wypadku – zachowaj go do dalszej dokumentacji, aby skutecznie dochodzić uzyskania odszkodowania. Jeśli dziecko jest niepełnoletnie i występujesz w jego imieniu, istnieje kilka możliwości otrzymania świadczenia.

  • Grupowe („szkolne”) ubezpieczenie NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) – jeśli pociecha ma wykupione takie ubezpieczenie grupowe, wypłata odszkodowania leży po stronie ubezpieczyciela. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy wypadek miał miejsce w czasie zajęć, czy np. podczas ferii poza terenem szkoły.
  • Dodatkowe ubezpieczenie NNW – możesz wykupić je, np. jeśli uważasz, że ubezpieczenie szkolne jest niewystarczające. Po wypadku o świadczenie także odpowiada ubezpieczyciel.
  • Świadczenie z ZUS-u – w szczególnych okolicznościach pieniądze wypłaca także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Szczegóły znajdziesz tutaj.
  • Odszkodowanie od placówki – w przypadku, kiedy szkoła i jej pracownicy dopuścili się zaniedbań BHP skutkujących wypadkiem dziecka, możesz starać się o odszkodowanie od organu prowadzącego (w szkołach publicznych to jednostka samorządu terytorialnego) albo ubezpieczyciela szkolnej polisy OC.

W przypadku wypadku szkolnego roszczenia się sumują, zatem Twoje dziecko może otrzymać osobne świadczenia z NNW, ZUS-u oraz innych polis. Jednorazowe odszkodowanie za wypadek w szkole, którego skutkiem jest złamana ręka lub noga, może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych, zwłaszcza jeśli wspierają Cię profesjonaliści z ELO.

W takiej sytuacji oprócz odszkodowania wraz z dzieckiem macie szansę otrzymać również:

  • zadośćuczynienie,
  • zwrot kosztów leczenia,
  • dochód utracony przez Ciebie ze względu na czasową rezygnację z pracy na rzecz opieki nad pociechą.

Skuteczna walka o odszkodowanie za złamaną rękę

O odszkodowanie po wypadku warto ubiegać się zawsze, nawet kiedy brak jest podstaw do jego dochodzenia. Niestety znaczna część ubezpieczycieli wypłaca jedynie część należnych roszczeń. Z tego względu warto zgłosić się do kogoś, kto podejmie umiejętną negocjację z towarzystwem ubezpieczeniowym, a także sądem, aby pomóc Ci uzyskać odszkodowanie o odpowiedniej wysokości. Europejski Lider Odszkodowań cieszy się aż 100% wygranych spraw na etapie cywilnym – pozwól nam zawalczyć i wygrać dla Ciebie!

FAQ

Kto wypłaca odszkodowanie po wypadku samochodowym?

Po wypadku samochodowym odszkodowanie wypłaca towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym sprawca ma wykupioną polisę OC. W innych sytuacjach świadczenie wydaje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny albo AC poszkodowanego.

Ile odszkodowania za złamaną rękę z przemieszczeniem można dostać?

Odszkodowanie za złamanie kończyny jest obliczane po analizie danej sytuacji, nie można więc określić uniwersalnej stawki. Zwróć się o pomoc do ELO, a zawalczymy o jak najwyższą kwotę świadczenia.

Jak ubiegać się o odszkodowanie po wypadku w pracy?

Uzyskanie odszkodowania zdrowotnego wymaga sporządzenia protokołu z zeznaniami świadków. Dokument załącz do wniosku o odszkodowanie, a następnie złóż w ZUS-ie lub u płatnika składek.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.