--
Europejski Lider Odszkodowań
Wypadek w drodze do pracy od strony prawnejData: 22/11/2019

Wypadek w drodze do pracy od strony prawnej



Wypadki są sytuacjami, których chcielibyśmy uniknąć za wszelką cenę. Niemniej jednak wypadek z natury jest strukturą niespodziewaną, trudną do przewidzenia i zapobiegnięcia. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wiele z takich wypadków zdarza się w drodze do pracy. Przybliżymy taką sytuację od strony prawnej i odpowiemy na pytanie, kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy?

Regulacje prawne dotyczące odszkodowań za wypadek w drodze do pracy

Przede wszystkim, warto sobie zadać pytanie - czym konkretnie jest wypadek w drodze do pracy? Wyżej wymieniona ustawa charakteryzuje go jako nagłe zdarzenie, które zostało wywołane przyczyną zewnętrzną w drodze do lub z miejsca pracy. Akt reguluje również bardzo sztywne ramy czasowe wypadku. Musi odbyć się on między opuszczeniem budynku zakładu a postawieniem stopy w miejscu zamieszkania lub odwrotnie. Kwalifikacja zdarzenia jako wypadek w drodze do pracy przysługuje Ci się więc nawet w przypadku, gdy poślizgniesz się na klatce schodowej.

Sytuacja komplikuje się, gdy dochodzi do stłuczki samochodowej. Aby otrzymać odszkodowanie za wypadek komunikacyjny w drodze z lub do pracy, należy udowodnić, że jest to najkrótsza z możliwych tras i nie została ona przerwana przez np. wizytę w sklepie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której to przerwanie drogi nastąpiło na skutek sensownego uzasadnienia życiowego.

Istotna jest również definicja pojęcia „droga”, przedstawiona we wspomnianej ustawie. Wyróżnia się cztery zasadnicze opcje. Pierwsza to droga z miejsca wykonywania jednego zatrudnienia do miejsca wykonywania innego zatrudnienia (jeśli w obydwu przypadkach jest się płatnikiem składek). Drugą jest droga do miejsca lub z miejsca wykonywania zadań zawodowych bądź społecznych. Trzecia to droga do i z miejsca zwykłego spożywania posiłków. Ostatnia opcja to droga do i z miejsca odbywania nauki lub studiów.

Okoliczności oraz przyczyny wpisuje na karcie wypadku pracodawca. Dokument musi zostać następnie podpisany przez poszkodowanego pracownika. Podpisana karta staje się podstawą do otrzymania odszkodowania jednorazowego z tytułu wypadku w drodze do pracy. Jeżeli pracownik nie zgadza się z przedstawioną na dokumencie wersją wydarzeń, nie musi go podpisywać.

Wypadek w drodze do pracy a odszkodowanie

Istnieje wiele możliwych roszczeń w zależności od przyczyny wypadku i tego, kto jest jego sprawcą.

Pierwsza rzecz, o której warto wspomnieć to to, że odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w kontekście takiego wypadku nie jest wypłacane przez ZUS. Jedyne, na co w takiej sytuacji może liczyć poszkodowany, to wynagrodzenie wypłacane przez pracodawcę w postaci miesięcznej pensji (o ile niezdolność do pracy będzie wynosiła trzydzieści trzy dni). Jeżeli niedyspozycja pracownika trwa dłużej, niż trzydzieści cztery dni, przysługuje mu zasiłek chorobowy o wysokości 100% wymiaru zasiłku przez maksymalnie 182 dni.

W zakres świadczeń wchodzi także zasiłek rehabilitacyjny. Jeśli natomiast do wypadku doszło z winy osoby trzeciej - np. w wyniku potrącenia - poszkodowany ma prawo do roszczenia z OC sprawcy za uszczerbki na zdrowiu. W zakres dochodzonych kwot wchodzą: odszkodowanie, zadośćuczynienie, renta, rehabilitacja, ewentualne przekwalifikowania zawodowe i wiele innych w zależności od skali zdarzenia, również zwrot utraconego dochodu.

Jeśli dojdzie do wypadku śmiertelnego, rodzina ofiary - jednocześnie pracownika - może wnieść o odszkodowanie za wypadki komunikacyjne śmiertelne z OC sprawcy zdarzenia. Mogą starać się o nie rodzice, dzieci, małżonkowie, dziadkowie i rodzeństwo Warto pamiętać zawsze o tym, że o odszkodowania powypadkowe może starać się każdy członek rodziny w pierwszej linii pokrewieństwa oraz wnukowie i dziadkowie.

Wypadki w drodze do pracy i z pracy są wypadkami dość osobliwymi w świetle prawa. Zamiast tego, przysługuje nam chorobowe wynoszące 100% naszego wynagrodzenia. W drodze z lub do pracy warto zachowywać najwyższą ostrożność. Jeżeli miałeś wypadek w drodze do pracy, skontaktuj się z nami - pomożemy Ci w walce o odszkodowanie od pracodawcy, jeśli to z jego winy doszło do zdarzenia.



« Wróć

Prosimy o kontakt


Zadzwoń do nas i opisz swój przypadek

Biuro
502 292 222
E-mail
Facebook
Wyślij do nas pytanie


Imię i nazwisko
Telefon kontaktowy
Adres e-mail
Kod z obrazka
Treść wiadomości
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych. Więcej informacji w Polityka prywatności
ELO to gwarancja uczciwości
ELO nie pobiera od ciebie żadnych opłat wstępnych a jedynie prowizję po pozytywnym zakończeniu sprawy.

Nie płacisz nam nic,
dopóki nie wygramy

Strzałka

Walczymy o sprawiedliwość dla Ciebie!