Za wypadek w pracy należy się Tobie odszkodowanie i zadośćuczynienie!
Tylko wyłączna wina pracownika pozwoli pracodawcy uwolnić się od odpowiedzialności za wypadek przy pracy. Nieznaczne przyczynienie się już nie – wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Warszawie. Za doznane cierpienia pracownikowi należy się natomiast zadośćuczynienie pieniężne i to niezależnie od wypłaconego już odszkodowania.Osoby pracujące fizycznie czy też nie, posiadają takie samo prawo do ubiegania się o odszkodowanie za wypadek przy pracy. Co należy robić, kiedy dojdzie do takiej sytuacji, co powinien wówczas zrobić pracodawca, jaka jest procedura postępowania po wypadku, a przede wszystkich kiedy poszkodowanej osobie przysługuje odszkodowanie za wypadek w pracy.
Wypadek przy pracy to nagłe i nieoczekiwane zdarzenie, do którego doszło w związku z wykonywaną pracą, a którego przyczynę stanowią czynniki zewnętrzne wywołujące uraz lub śmierć, wypadek przy pracy uważa się również wypadek, który miał miejsce w czasie podróży służbowej
TWOJE PRAWA!
Pracownikowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, przysługuje:
- Zasiłek choroby: dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem
- Świadczenie rehabilitacyjne – po wyczerpaniu zasiłku chorobowego, Poszkodowany nadal jest niezdolny do pracy, a rehabilitacja jest konieczna.
- Zasiłek wyrównawczy – poszkodowany pracownik w wyniku wypadku, przebywa na zwolnieniu lekarskim, powoduje obniżenie się wynagrodzenia, ELO – pomoże Tobie wyrównać utracony dochód.
- Jednorazowe odszkodowanie
- Rentę z tytułu niezdolności do pracy – w momencie gdy Poszkodowany stał się całkowicie niezdolny do pracy.
- Rentę szkoleniowa – Poszkodowany w wyniku wypadku, zobowiązany był do przekwalifikowania się w zawodzie.
Zakład pracy ma obowiązek powołać zespół powypadkowy aby którego zadaniem jest zbadanie, w jaki sposób doszło do wypadku w pracy i w jakich okolicznościach, tak aby możliwe było zakwalifikowanie zdarzenia właśnie jako wypadek przy pracy. Takowy zespół ma 14 dni na sporządzenie protokoły powypadkowego, który jest najważniejszym dokumentem w momencie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych. Pracodawca podnosi odpowiedzialność za spotkaną Tobie krzywdę, poza odszkodowaniem z ZUS-u masz prawo, na bazie OC sprawcy dochodzić roszczeń od pracodawcy.
EUROPEJSKI LIDER ODSZKODOWAŃ SP. Z O.O. pracuję aby Ci pomóc !
Zadbaj o siebie, masz obowiązek dochodzić swoich praw !