Europejski Lider Odszkodowań

PTSD – Zespół Stresu Pourazowego

Wypadek samochodowy jest zdecydowanie jednym z wyjątkowo traumatycznych przeżyć jakich może doświadczyć człowiek, szczególnie, gdy doświadczamy straty osoby najbliższej lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Przychodzi nam przez wiele miesięcy a nawet lat dochodzić do siebie.  Tak ogromny uraz jest dla naszego organizmu poważnym wstrząsem, objawiającym się silnym stresem, który utrudnia  a nawet uniemożliwia nam codzienne funkcjonowanie. Czym jest Zespół Stresu Pourazowego ? Jakie są jego objawy? Jak uzyskać należne odszkodowanie? Odpowiadamy poniżej.

​PTSD – Zespół Stresu Pourazowego

to zaburzenia psychiczne, lękowe, które pojawiają się po traumatycznych wydarzeniach, na przykład po wypadkach komunikacyjnych. Wg WHO (WORLD HEALTH ORGANIZATION) już za kilka lat to właśnie wypadki komunikacyjne staną się nienaturalną przyczyną przedwczesnej śmierci. Obecnie w Europie jest to już pierwsza przyczyna trwałego inwalidztwa i kalectwa.  

Nie zawsze oznacza to jednak, utratę zdrowia fizycznego. Często wypadek jest tak silnym przeżyciem dla poszkodowanych, że mimo braku obrażeń fizycznych, przeżywają oni silne lęki, bezsenność, rozdrażnienie czy przewlekłe zmęczenie. Powiem więcej, PTSD może dotknąć nawet świadków zdarzenia, którym podczas zdarzenia towarzyszyło silne uczucie lęku, zagrożenia, przerażenia.

Zespół stresu pourazowego może prowadzić do jeszcze poważniejszych zaburzeń psychicznych, powodując przy tym poważne utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Wypadek drogowy i wspomnienia o nim wywołują silną traumę.

Zdarza się, że objawy takich zaburzeń znikają wraz z upływem czasu. Nie należy jednak tych zaburzeń lekceważyć i warto sięgnąć po pomoc specjalistów.  

​Objawy

Stres co do zasady towarzyszy każdemu, który przebrnął przez wypadek czy nawet stłuczkę, oraz przez całe postępowanie likwidacyjne po takim zdarzeniu, wywołujące niekiedy równie duże emocje. Jednak sam stres towarzyszący po trudnym i bolesnym doświadczeniu jest zupełnie naturalną reakcją organizmu – nie oznacza od razu, że mamy do czynienia z poważnym zaburzeniem jakim jest PTSD.  O PTSD można mówić wtedy, gdy zaburzenia utrzymują się przez okres minimum 1 miesiąca, a żadna poprawa niezależnie od upływu czasu nie jest nadchodzi. Odpowiednią diagnozę może postawić tylko lekarz lub psycholog. Jednak są pewne symptomy, o których warto wspomnieć.

Objawy psychiczne:

  • Ciągłe doświadczanie na nowo danego wydarzenia: koszmary senne dotyczące tego wydarzenia (np. jeśli byliśmy świadkami śmierci w wypadku samochodowym), nawracające obrazy, myśli czy skojarzenia nawiązujące do wypadku, silny poziom lęku na myśl o wydarzeniu, inne reakcje również te fizjologiczne. 
  • Unikanie wszystkiego co powiązane jest z danym zdarzeniem lub o nim przypomina czyli unikanie każdego tematu związanego z wydarzeniem, ale również podejmowanie prób odparcia myśli lub uczuć, które są związane z wypadkiem, silne napięcie na myśl o wypadku lub powiązanych z nim rzeczach. Jest to również omijanie miejsca, w którym doszło do wydarzenia, unikanie czynności, które przypominają o wypadku.
  • Towarzyszy temu poczucie osamotnienia, niezrozumienia, wyizolowania ze społeczeństwa, lęk przed przyszłością, brak chęci i trudności w wykonywaniu codziennych czynności, które wcześniej były łatwe i/lub przyjemne. 

 Objawy fizyczne:

  • złość
  • agresja
  • silny lęk
  • omdlenia
  • cierpienie
  • dyskomfort
  • kołatanie serca
  • stany depresyjne
  • stan zobojętnienia
  • skłonność do używek
  • gorsze samopoczucie
  • wzmożona potliwość
  • uczucie ucisku w klatce
  • problemy z oddychaniem
  • ogólne osłabienie organizmu
  • bezsenność lub (nad)senność
  • problemy z koncentracją, z pamięcią
  • ogólne rozdrażnienie, wybuchy gniewu
  • wzmożona czujność – przesadna do sytuacji,

Zespół Stresu Pourazowego to poważne zaburzenia lękowe, które skutecznie mogą obniżyć jakość naszego życia, a nawet doprowadzić do depresji czy prób samobójczych. Osoba cierpiąca na to schorzenie staje się mało towarzyska, więcej choruje (absencja w pracy), traci radość życia. PTSD wymaga terapii i leczenia, zatem jeśli podejrzewasz u siebie ten zespół koniecznie powinieneś się zgłosić do specjalisty. Istnieją różne formy leczenia czy terapii, pamiętajmy, że nie zawsze potrafimy pomóc sobie sami. Nie zawsze konieczne jest leczenie farmakologiczne, czasem wystarczy wsparcie bliskich czy ludzi w podobnej sytuacji, ale z całą pewnością nie można pozostawiać takiego problemu bezczynnie. Warto wiedzieć, że im wcześniej rozpoczniemy działania z wyjściem z takiego stanu tym mamy większe szanse na całkowity powrót do zdrowia.  Często terapie mogą wymagać nakładów finansowych, ale tutaj, jeśli jesteś poszkodowanym, możesz liczyć na naszą pomoc jako pełnomocnika w Twojej sprawie o odszkodowanie.

​Odszkodowanie za zespół stresu pourazowego

Wypadek często pociąga za sobą długoterminowe skutki, jednym z nich może być PTSD. Jeśli chodzi o zadośćuczynienie po wypadku czy odszkodowanie, nie zawsze chodzi o uszczerbek fizyczny, połamane nogi czy urazy głowy.  Również problemy psychiczne, które pojawiły się u poszkodowanego w wyniku wypadku, są wystarczającym powodem do starania się o uzyskanie zadośćuczynienia za doznane szkody. Odszkodowanie powinno pokryć koszty terapii (np. opieka lekarza psychiatry czy psychologa) a także leczenia farmakologicznego. Także zadośćuczynienie wchodzi w zakres roszczeń i jest wypłacane jednorazowo, a jego głównym celem jest rekompensata poniesionych obciążeń psychicznych. Roszczenia o których mowa przysługują poszkodowanym, a w przypadku śmierci ich rodzinom. Natomiast wysokość uzależniona jest od m.in. natężenia doznanej krzywdy, wieku chorego – zawsze jest to kwestia rozpatrywana indywidualnie.

Skontaktuj się z nami, celem ustalenia przysługujących Tobie świadczeń.

📞502-292-222

📲www.eloodszkodowania.pl

📧biuro@eloodszkodowania.pl

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.