Europejski Lider Odszkodowań

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego?

Wypadek skutkujący poważnym uszczerbkiem na zdrowiuzłamana noga na oblodzonej alejce, długi pobyt w szpitalu, narodziny dziecka, śmierć – ubezpieczenie grupowe obliguje ubezpieczyciela do wypłaty świadczeń w przeróżnych sytuacjach. Jak wygląda zgłoszenie roszczenia – jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego? I co zrobić, jeżeli spotka Cię odmowa wypłaty odszkodowania? Wyjaśniamy!

Kiedy przysługuje odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego?

Ubezpieczenie grupowe w miejscu pracy, w szkole czy też na uczelni zawsze obejmuje konkretny zakres zdarzeń. Najczęściej jest to polisa na życie, ale połączona z ochroną w sytuacji poważnej choroby, urazu ciała i uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku komunikacyjnego, nieszczęśliwego wypadku losowego bądź podczas pracy. Nierzadko przewiduje wypłatę świadczenia również w przypadku narodzin dziecka oraz śmierci współmałżonka bądź partnera. Musisz więc upewnić się, że doszło do zdarzenia objętego umową – to podstawa do otrzymania odszkodowania. Odszukaj podpisane dokumenty, sprawdź OWU: ogólne warunki ubezpieczenia lub zgłoś się do pracodawcy (szkoły, uczelni) czy towarzystwa ubezpieczeniowego – zweryfikuj zakres ochrony pod kątem swojej sytuacji.

Jeśli doszło do zdarzenia w zakresie umowy ubezpieczenia, towarzystwo zobowiązane jest do wypłaty odszkodowania, natomiast w umowie, OWU znajdziesz też wyłączenia odpowiedzialności, uprawniające towarzystwo ubezpieczeniowe do odmowy wypłaty świadczenia i obniżenia jego wysokości. Przykładowe wyłączenia odpowiedzialności, jakie wykorzystują towarzystwa ubezpieczeniowe, to nieopłacanie składek w terminie czy zdarzenie spowodowane wpływem środków odurzających.

Jeśli nie masz pewności, czy należy Ci się odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego, skontaktuj się z nami – sprawdzimy to oraz wstępnie ocenimy, jaka powinna być wysokość świadczenia i co obejmować.

Ubezpieczenie grupowe, odszkodowanie z OC sprawcy –gdzie się zgłosić?

Pamiętaj, że w przypadku szkody osobowej możesz również liczyć na wypłatę świadczenia z tytułu różnych polis  w tym z OC sprawcy. Jeśli przykładowo ucierpiałeś/-aś w wypadku samochodowym spowodowanym przez kierowcę drugiego auta, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie w ramach ubezpieczenia grupowego (jeżeli takie zdarzenie przewiduje umowa) i równocześnie w zakresie polisy sprawcy (lub bezpośrednio od sprawcy, gdy nie ma polisy) oraz indywidualnego ubezpieczenia NNW, jeśli takie posiadasz. Odwiedzasz wtedy różne towarzystwa ubezpieczeniowe – i w każdym z nich składasz roszczenie o wypłatę należnych świadczeń.

Gdy osoba trzecia wyrządzi Ci krzywdę, różne ubezpieczenia zapewniają różne możliwości uzyskania świadczeń. Ubezpieczenie grupowe u pracodawcy da Ci środki rekompensujące straty na zdrowiu czy pobyt w szpitalu. Z OC sprawcy – poza odszkodowaniem za uszczerbek na zdrowiu – zadbasz o likwidację szkody, auto zastępcze, zwrot kosztów związanych z wypadkiem, leczeniem czy rehabilitacją i wiele innych. Aby uzyskać te świadczenia, musisz zgłosić się do ubezpieczyciela sprawcy.

Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego?

  1. Skompletowanie dokumentów. Do wniosku o wypłatę świadczenia należy dołączyć wymagane dokumenty – w zależności od zdarzenia np. dokumentację medyczną, notatkę policyjną, zwolnienia lekarskie czy decyzje ZUS, odpis aktu zgonu lub urodzenia, rachunki dokumentujące koszty leczenia czy rehabilitacji (w formie kopii). Niezbędne dokumenty powinien wskazać ubezpieczyciel, spis jest dostępny na stronie internetowej TU i u ubezpieczającego np. pracodawcy.
  2. Zgłoszenie szkody w towarzystwie ubezpieczeniowym. Szkodę możesz zgłosić za pośrednictwem ubezpieczającego (pracodawcy, szkoły, uczelni) albo indywidualnie w TU – osobiście, odwiedzając placówkę, online, telefonicznie i mailowo, w zależności od tego, jak elastyczny jest ubezpieczyciel. Większość z nich udostępnia dzisiaj w tym celu wygodne formularze online. Ubezpieczyciel powinien dostarczyć Ci numer szkody/sprawy oraz podsumowanie zgłoszenia.
  3. Uzyskanie decyzji i wypłata świadczenia. Od momentu zawiadomienia ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania nie powinno upłynąć więcej niż 30 dni. Termin ten może się wydłużyć – czasem wiąże się to z niedopełnieniem formalności, często niestety z ustalaniem odpowiedzialności czy wyjaśnianiem okoliczności. Nie powinno to jednak trwać dłużej do 14 dni od dnia ustalenia szczegółów i 90 dni od dnia dokonania zgłoszenia, przy czym część bezsporną TU powinno wypłacić do 30 dni.1Towarzystwa ubezpieczeniowe zazwyczaj dążą do uchylenia się od odpowiedzialności lub maksymalnego obniżenia świadczenia. Nie gódź się na to – od odmownej lub niespełniającej oczekiwań decyzji ubezpieczyciela warto się odwołać i gdy to nie przyniesie efektu, skorzystać z pomocy Rzecznika Finansowego, a dalej walczyć w sądzie. W ELO Cię w tym wesprzemy – uzyskamy to, co Ci się należy, wszystkimi możliwymi środkami.Dlaczego warto powierzyć zgłoszenie roszczenia firmie odszkodowawczej?Zgłosić roszczenie do ubezpieczyciela możesz samodzielnie lub z pomocą kancelarii odszkodowawczej, takiej jak Europejski Lider Odszkodowań. Jeśli nie masz pewności co do zakresu ubezpieczenia, czujesz, że nie uda Ci się uzyskać świadczeń w takiej wysokości, jaka naprawi oraz zadośćuczyni wyrządzoną szkodę, nie masz głowy spierać się z silniejszym od siebie, już widzisz się na straconej pozycji – jesteśmy. Gdy widzisz, że ubezpieczyciel robi wszystko, żeby nie wypłacić Ci pieniędzy albo zapłacić jak najmniej – pomożemy. Będziemy Cię reprezentować na każdym etapie procesu i sporu. Twoją sprawę od początku do końca poprowadzi nasz wewnętrzny, doświadczony mecenas.Na początku współpracy ustalimy wysokość prowizji, ale nie weźmiemy od Ciebie ani złotówki, dopóki nie uzyskasz swoich pieniędzy. Jeśli to się nie uda – chociaż do tej pory wygraliśmy 100% spraw cywilnych – nie zapłacisz za naszą pracę ani grosza.Możesz zgłosić się do nas z każdą sprawą – zawsze staniemy po Twojej stronie. I nie tylko wywalczymy dla Ciebie pieniądze, ale także pomożemy Ci wrócić do zdrowia i zadbać o Twoją rodzinę. Wynegocjujemy dla Ciebie pokrycie kosztów prywatnego leczenia i rehabilitacji, przystosowania domu do Twoich potrzeb, a nawet przekwalifikowania się i wiele więcej. To wszystko nasza pomoc dla Ciebie: od takich „usług” nie pobieramy opłat. Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy.FAQ:

Jakie zdarzenia obejmuje ubezpieczenie grupowe?

Odszkodowanie w ramach ubezpieczenia grupowego obejmuje zdarzenia zawarte w umowie między ubezpieczycielem a ubezpieczającym (np. pracodawcą), zwykle są to choroba, leczenie, uraz ciała oraz zgon ubezpieczonego, a także narodziny dziecka, ale każda umowa jest inna.

Ile trwa wypłata odszkodowania z ubezpieczenia grupowego?

Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w terminie do 30 dni od zgłoszenia wniosku i dostarczenia wymaganych dokumentów. Ten czas może się jednak z wielu powodów wydłużyć (np. ustalanie okoliczności zdarzenia i odpowiedzialności TU).

Co zrobić, gdy ubezpieczyciel nie chce wypłacić świadczenia?

Od odmownej decyzji ubezpieczyciela można się odwołać, a także walczyć o prawo do świadczenia w sądzie. Polecamy wsparcie naszej kancelarii odszkodowawczej ELO – o należne Ci pieniądze będziemy walczyć na wszystkie możliwe sposoby.


  1. Art. 817 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego, źródło: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19640160093/U/D19640093Lj.pdf (dostęp 23.1.2023) 

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.