Europejski Lider Odszkodowań

Koszt rzeczoznawcy – przy zaniżonej wypłacie z OC

Zaniżona wypłata z OC: kto płaci rzeczoznawcy za ekspertyzę⚖️❓❓❓

Czy firma ubezpieczeniowa winna zapłacić poszkodowanemu koszty wynajętego przez niego rzeczoznawcy, gdy dostał niepełne odszkodowanie z polisy obowiązkowego komunikacyjnego OC pojazdów?

Takie pytanie skierował do Sądu Najwyższego rzecznik finansowy (do niedawna rzecznik ubezpieczonych). To ważna kwestia nie tylko dla poszkodowanych w wypadkach. Ogólne zasady wypłaty odszkodowań ubezpieczeniowych są podobne.

– Przeciętny klient, otrzymując od ubezpieczyciela wyliczenia ze specjalistycznego systemu, np. Audatex lub Eurotaxglass’s, nie ma możliwości samodzielnej weryfikacji dokumentu, gdyż to kilka czy kilkanaście stron wyliczeń i technicznego żargonu – wskazuje w pytaniu Aleksandra Wiktorow, rzecznik finansowy. – Rzeczoznawca oczywiście daje sobie radę z taką wyceną, dlatego koszty jego pracy na rzecz klienta powinny być pokrywane z polisy OC komunikacyjnego sprawcy szkody, jeśli odszkodowanie było przez ubezpieczyciela zaniżone – dodaje rzecznik.
💸💸💸
Koszty ekspertyzy stały się już niemal stałym elementem spraw ubezpieczeniowych. W tych o duże szkody nie odgrywają aż tak istotnej roli, ale w mniejszych owszem. Pokazuje to poniższy przykład: warsztat wybrany przez klienta oszacował koszt naprawy samochodu na 3 tys. zł, a ubezpieczyciel wypłacił 2 tys. zł. Z kolei rzeczoznawca na zlecenie właściciela auta oszacował, że ubezpieczyciel powinien dopłacić 800 zł. Problem sprowadza się zatem do tego, czy ubezpieczyciel (zakładając trafność wyceny) wypłaci 800 zł plus 200–400 zł honorarium rzeczoznawcy.

Orzecznictwo nie jest w tym względzie jednolite. Wielu poszkodowanych, zwłaszcza przy mniejszych szkodach, rezygnuje więc z upierania się przy tym żądaniu, wytaczaniu sprawy.

– Dlatego zgłaszaliśmy projekt wprowadzenia niezależnego rzeczoznawcy do systemu likwidacji szkód, aby uwzględniał w prosty sposób tego rodzaju koszty – mówi mec. Aleksander Daszewski z biura RF.

https://www.rp.pl/…/311219986-Zanizona-wyplata-z-OC-kto-pla…

MIAŁEŚ SZKODĘ DO 3 LAT WSTECZ ?
PRAWDOPODOBNIE NALEŻY CI SIĘ DOPŁATA
💵⏳💵

🏆🏆🏆EUROPEJSKI LIDER ODSZKODOWAŃ –
TWÓJ PEŁNOMOCNIK W DRODZE PO
SPRAWIEDLIWOŚĆ 🏆🏆🏆

📞502-292-222
📧BIURO@ELOODSZKODOWANIA.PL
🌍WWW.ELOODSZKODOWANIA.PL

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.