Europejski Lider Odszkodowań

ODSZKODOWANIE ZA POTRĄCENIE PIESZEGO NA PASACH

Potrącenie pieszego na pasach jest jednym z najpowszechniejszych wypadków. Może się on zdarzyć nawet najlepszym kierowcom. Wina za to niefortunne zdarzenie może leżeć po stronie prowadzącego, jak i pieszego – a czasami nawet na dwóch szalach. Tutaj jednak zajmiemy się omówieniem przypadku, w którym to kierowca nie popisał się znajomością prawa ruchu drogowego.

Odszkodowanie za potrącenie przez samochód to coś, z czego wielu pieszych rezygnuje w obawie, że to z ich winy doszło do wypadku. Nie ma jednak czego się bać! Poszkodowany według Polskiego prawa winien uzyskać należne odszkodowanie i zadośćuczynienie za doznaną szkodę i krzywdę. Europejski Lider Odszkodowań codziennie zajmuje się takimi przypadkami i pomaga potrąconym pieszym otrzymać należyte pieniądze. Skontaktuj się z nami, a my powiemy Ci, czy możesz wystąpić o odszkodowanie od kierowcy za potrącenie na pasach.

Obowiązek kierowcy a potrącenie pieszego na pasach

Podstawowym obowiązkiem kierowcy jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC. To właśnie ono zabezpiecza posiadacza samochodu przed koniecznością wypłacania zadośćuczynienia za potrącenie z własnej kieszeni. Brak posiadania ubezpieczenia OC przez potencjalnego sprawcę wypadku naraża na wypłatę należnego odszkodowania za potrącenie pieszego na pasach przyznanego przez Sąd (które wynosi kilkaset tysięcy złotych) z własnego konta. Nieposiadanie ubezpieczenia OC w żaden sposób nie stoi na przeszkodzie w prowadzeniu dochodzenia.

Oczywiście, prawo polskie zaopatruje się również na przypadki, w których sprawca może nie posiadać wystarczającego zaplecza finansowego. Sumę zarządzonego odszkodowania po potrąceniu wypłaca poszkodowanemu Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Ta instytucja została specjalnie powołania do ochrony interesów pokrzywdzonych przez kierowców, którzy nie wykupili odszkodowania OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po wypłaceniu pieniędzy dochodzi od sprawcy tzw. regresu ubezpieczeniowego. Kierowca może się od niego odwołać, jeżeli sytuacja finansowa nie pozwala mu na zwrócenie kosztów odszkodowania od kierowcy za potrącenie pieszego.

Prawo pieszego a odszkodowanie za potrącenie samochodem

Poszkodowany w wyniku potrącenia pieszy oczywiście ma prawo starać się o rekompensatę. Obowiązują go jednak pewne ograniczenia. Pieszy musi wykazać, że do wypadku doszło nie z jego winy oraz, że przechodził we właściwym miejscu (lub nie miał innej możliwości) lub szedł właściwą stroną jezdni kiedy został potrącony.  

Potrącenie przez samochód na pasach jest już jednak sytuacją, w której jak najbardziej pieszemu należy się odszkodowanie. Poszkodowany w zależności od szkody może ubiegać się o:

  • odszkodowanie za potrącenie – czyli zwrot poniesionych kosztów leczenia, rehabilitacji, kosztów opieki i wydatków poniesionych na dojazdy do ww. placówek leczniczych;
  • zadośćuczynienie – sumę pieniężną przyznawaną za doznaną krzywdę i cierpienia;
  • rentę – świadczenie, którego celem jest wyrównanie różnicy w uzyskiwanych po wypadku dochodach w stosunku do tych, jakie poszkodowany uzyskiwał przed zdarzeniem;
  • opiekę osób trzecich – koszty pomocy osób trzecich;
  • tracony dochód – dochody, które poszkodowany utracił z powodu niezdolności do pracy;
  • rentę na zwiększone potrzeby – na okres zwiększonych potrzeb;
  • oraz wiele innych roszczeń zależnych od % uszczerbku.

Warto pamiętać, że w przypadku śmierci poszkodowanego, jego najbliższym także przysługują roszczenia cywilne – zadośćuczynienie oraz zwrot kosztów pogrzebu.

Jakie odszkodowanie należy się pieszemu za potrącenie na pasach?

Wysokość odszkodowania za potrącenie na pasach jest zależna od okoliczności. Kwota jest szacowana na podstawie poniesionych przez poszkodowanego obrażeń oraz kosztów, które poniósł podczas ich leczenia. Odszkodowanie od kierowcy za potrącenie może wynosić od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych. Wystarczy podczas występowania o rekompensatę być dobrze przygotowanym i zdać się na sprawdzonego, doświadczonego pełnomocnika.

Europejski Lider Odszkodowań Sp. z o.o. pomoże uzyskać Ci należne odszkodowanie z OC sprawcy lub w innym wypadku z Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego. WALCZYMY DLA CIEBIE! 

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.