Wypadki komunikacyjne są jedną z najbardziej powszechnych form wypadków jakie mogą nas dotknąć w życiu codziennym. Ich skala jest zróżnicowana, a każdego dnia toczy się wiele spraw związanych z odszkodowaniem oraz zadośćuczynieniem za straty i szkody poniesione w ramach takiego wypadku, fizyczne oraz psychiczne. Jak wyglądają roszczenia, o które moglibyśmy się ubiegać oraz jakie paragrafy warto wykorzystać ubiegając się o swoje prawa? Zapraszamy do artykułu, w którym postaramy się przybliżyć potencjalne prawa oraz korzyści w dochodzeniu roszczeń o zadośćuczynienie.
Arsenał prawny w naszym imieniu
Przede wszystkim, w procesie ubiegania się o odzyskiwanie odszkodowań warto być świadomym tego, o co mamy prawo się ubiegać. Wbrew pozorom nie jest tego tak mało. Możemy powołać się na szereg artykułów prawnych, które pomogą nam w walce o zadośćuczynienie. Możemy do nich zaliczyć między innymi art. 444 § 1 K.C., który mówi o uszkodzeniu ciała, a także o rozstroju zdrowia. Wchodząc w szczegóły, na żądanie poszkodowanego zobowiązany do naprawienia szkody powinien wyłożyć z góry sumę potrzebną na koszty leczenia, a jeśli został inwalidą – sumę potrzebną do przygotowania do innego zawodu, co przekłada się na odszkodowanie za wypadek komunikacyjny. Dodatkowo, warto również zapoznać się z art. 444 § 2 K.C., gdzie istnieje zapis o naprawieniu szkody jaką jest utrata częściowej lub całkowitej zdolności zarobkowej oraz o żądaniu odpowiedniej renty. Kolejnym artykułem, który może nam się przydać jest art. 445 § 1 K.C., w którym możemy przeczytać o zadośćuczynieniu za doznaną krzywdę. Z kolei art. 361 § 2 K.C. mówi o zwrocie naszego przychodu w związku z wypadkiem oraz późniejszym leczeniu. Idąc dalej, jest art. 447 K.C. mówiący o jednorazowym świadczeniu umożliwiającym przekwalifikowaniu zawodowym w przypadku inwalidztwa. Ponadto, jest również art. 446 § 4 K.C., mówiący o utracie najbliższych i o prawie do zadośćuczynienia jakie przysługuje członkom rodziny w wyniku śmierci poszkodowanego. Próba zamknięcia sporu pomiędzy stronami zdarzenia „gotówkowo, na miejscu” nie zawsze jest najlepszym sposobem na rozwiązanie sprawy, bowiem w krótkiej przyszłości może okazać się, że samochód jest znacznie bardziej uszkodzony, albo doszło do rozstroju zdrowia (mimo, że nie czuliśmy tego na miejscu zdarzenia z powodu wyrzutu adrenaliny). Niestety po załatwieniu sprawy gotówkowo, nie mamy dokumentów świadczących o zdarzeniu, a często nawet danych sprawcy, a sprawa nie nadaje się do dalszego prowadzenia.
Jak więc możemy zauważyć, mamy szereg artykułów prawnych, które mogą nam pomóc w walce o nasze odszkodowanie i zadośćuczynienie. Ważna jest wobec tego znajomość naszych praw i możliwości, które stają przed nami, gdyż dzięki tej wiedzy, będziemy w stanie skutecznie prowadzić batalie, które z odpowiednim przygotowaniem zakończą się po naszej myśli. Najlepszą jednak drogą jest wybór odpowiedniej kancelarii odszkodowawczej. Lider Rynku odszkodowań (ELO) zawiera umowę z klientem o reprezentowaniu go, opartą na zasadzie %, czyli płatności za efekt. Wobec tego, klient – inaczej niż w zwykłej kancelarii – ma dostęp do profesjonalistów do spraw wypadków komunikacyjnych i odszkodowań, ale wynagrodzenie takiej kancelarii za prowadzenie takiej sprawy jest uzależnione od wyniku – wygranej. Jeśli firma sprawę by przegrała, albo nie uzyskała dla klienta z jakiegoś powodu odszkodowania – nie może sobie rościć prawa do wynagrodzenia. Zatem jest to dla klienta bardzo korzystna droga, szczególnie, jeśli firma reprezentuje go również w postępowaniu karnym.