Dane opublikowane przez Komendę Wojewódzką Policji podsumowujące rok 2019 pokazują, że doszło do ponad 2630 wypadków drogowych, w których sprawcą był kierowca motocykla. 295 osób poniosło śmierć, a ponad 200 osób zostało rannych. Jak należy dochodzić roszczeń w wyniku wypadku motocyklowego?
Wypadek na motocyklu – jak postępować na miejscu zdarzenia?
W pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie ratunkowe, które udziela pomocy osobom poszkodowanym. Następnie świadkowie zawiadamiają policję o miejscu zdarzenia. Warto reagować jak najszybciej – motocykliści są uczestnikami ruchu drogowego, narażonymi na dotkliwe obrażenia. Przez to, że nie są oni chronieni przez karoserię auta, grożą im poważne złamania kończyn oraz inne niebezpieczne urazy. Bardzo ważne w wypadku motocyklowym jest udokumentowanie miejsca zdarzenia. Można to zrobić poprzez zrobienie zdjęć lub nagranie filmu smartfonem.
Badania powypadkowe jako podstawa do odszkodowania za wypadek na motocyklu
Bardzo często pod wpływem adrenaliny i stresu, poszkodowany rezygnuje z badań kontrolnych. Nie należy jednak bagatelizować nawet najmniejszego urazu! Poszkodowany powinien oddać się w ręce ratowników. Badania lekarskie są niezbędnym dokumentem, który określa zakres doznanych obrażeń. Na ich podstawie mogą sporządzić odpowiednią obdukcję, będącą podstawą do otrzymania odszkodowania za wypadek na motocyklu. Dokumentacja medyczna pozwala nam odtworzyć faktyczny zakres konsekwencji powypadkowych.
Czym jest przyczynienie?
Przyczynienie to mechanizm prawny, mający na celu uwzględnienie odpowiedzialności we współwinie osoby poszkodowanej. Stosuje się go podczas likwidacji szkody. Niezwykle ważne jest posiadanie kasku nie tylko przez osobę kierująca, ale również przez pasażera. O odszkodowanie za wypadek na motocyklu ubiegać się może także pasażer. Warto zatem pamiętać, że świadczenia z polisy OC posiadacza pojazdu mechanicznego przysługują również pasażerom podróżującym ze sprawcą. W tym miejscu należy przytoczyć art. 822 § 1 k.c., który stanowi, że „przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony”.
Mam już komplet – co robić dalej, by uzyskać odszkodowanie za wypadek na motocyklu?
Po skompletowaniu dokumentów, Europejski Lider Odszkodowań kontaktuje się bezpośrednio z Towarzystwem Ubezpieczeń. Ma ono 30 dni na decyzję o uznaniu swojej odpowiedzialności i jej ewentualnego zakresu. Kiedy sprawa odpowiedzialności za wypadek jest nieoczywista i zawiła, czas przysługujący Towarzystwu Ubezpieczeń wydłuża się.
Towarzystwa Ubezpieczeń nadał zaniżają świadczenia wypłacane w toku postępowania likwidacyjnego. Tylko 3% poszkodowanych odwołuje się i walczy o należne odszkodowanie. Firma Europejski Lider Odszkodowań to profesjonalny pełnomocnik w walce o Twoje prawa, uzyskujemy najwyższe roszczenia dla osób Poszkodowanych!