Europejski Lider Odszkodowań

Wtargnięcie pieszego na jezdnię – kto może ubiegać się o odszkodowanie?

Wystarczy chwila nieuwagi, szybka jazda albo agresywne wejście na pasy i wypadek gotowy. W najlepszym wypadku pieszy musi wówczas liczyć się z siniakami, a kierowca – zarysowaniami pojazdu. Sytuacja może wyglądać jednak o wiele poważniej. Jeśli zdarzyło Ci się uczestniczyć w takim potrąceniu, możliwe, że przysługuje Ci odszkodowanie. Zobacz, jak je uzyskać.

Wtargnięcie pieszego na pasy – czyja wina?

Wypadek drogowy taki jak potrącenie pieszego trzeba zgłosić policji i pogotowiu. Wówczas służby przygotowują protokół na miejscu zdarzenia wraz z dokumentacją fotograficzną. Taki opis okoliczności zdarzenia posłuży do określenia, kim jest sprawca wypadku. Do czasu przybycia ratowników medycznych inni uczestnicy są odpowiedzialni za udzielenie pierwszej pomocy.

Jeśli chodzi zaś o ustalanie winy, warto przypomnieć, jakie obowiązki na drodze mają pieszy i kierowca.

  • Pieszy musi zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię oraz na przejściu dla pieszych. Na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdami, a na jezdni – powinien ustąpić pierwszeństwa pojazdom. Szczegóły znajdziesz w art. 13 i 14 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym.
  • Kierowca w okolicach przejścia dla pieszych zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i zwolnienia pojazdu. Wówczas musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu.

Po potrąceniu pieszego analizuje się powyższe przepisy oraz zachowanie uczestników zdarzenia, aby określić, kto zawinił i kto jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania.

Odszkodowanie dla osoby potrąconej

W przeważającej większości wypadków z udziałem pieszego to pieszy jest osobą poszkodowaną. I nic dziwnego – ciało ludzkie ma nikłe szanse w starciu z rozpędzonym pojazdem. Jeśli kierowca nie zwolnił przy przejściu, ruszył zbyt wcześnie albo inaczej odpowiada za spowodowanie wypadku, przysługuje Ci odszkodowanie za potrącenie. Świadczenie może dotyczyć m.in. leczenia, uszkodzonego mienia (jak telefon, okulary czy przeprowadzany przez przejście rower), jak i rozstroju psychicznego.

Jeden z naszych mecenasów wesprze Cię od początku do końca sprawy i dołoży wszelkich starań, aby pomóc Ci uzyskać wszystkie należne środki, nie tylko odszkodowanie. ELO współpracujemy z Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym, gdzie uzyskasz profesjonalną pomoc opłaconą przez ubezpieczyciela sprawcy wypadku (niezależnie od wysokości uzyskanych świadczeń).

Potrącenie pieszego – konsekwencje dla kierowcy

Przepis mówiący o konsekwencjach za spowodowanie kolizji lub wypadku z udziałem pieszego znajdziesz w art. 177 Kodeksu Karnego.

  • Jeśli kierowca narusza zasady bezpieczeństwa i powoduje nieumyślnie wypadek, którego skutkiem jest lekki lub średni uszczerbek na zdrowiu pieszego, podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.
  • Jeżeli jadący pojazd spowodował śmierć pieszego lub pieszy doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, sprawcę może czekać kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
  • Kierowca pod wpływem alkoholu lub środków odurzających albo po ucieczce z miejsca wypadku musi liczyć się z zaostrzeniem karalności.
  • Gdy sprawca zostaje skazany ponownie, spowodowoał wypadek śmiertelny albo ciężki uszczerbek na zdrowiu, ma zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Wtargnięcie pieszego na pasy – odszkodowanie dla kierowcy

Zdarza się, że winę za wypadek ponosi pieszy. Zachowanie szczególnej ostrożności na zebrze obowiązuje nie tylko kierowców, ale również pieszych. Co więcej, podczas przechodzenia przez jezdnię piesi mają zakaz używania telefonów i innych urządzeń elektronicznych. Jeśli jesteś kierowcą, który uczestniczył w kolizji z pieszym, nie oznacza to, że wina stoi po Twojej stronie.

Kiedy pieszy jest winny lub współwinny wypadku? Jeżeli powoduje utrudnienia ruchu pojazdów, co oznacza m.in.:

  • nagłe wtargnięcie pieszego na jezdnię,
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
  • przechodzenie przez jezdnię na czerwonym świetle,
  • poruszanie się po jezdni zamiast poboczu lub chodniku,
  • brak odblasków,
  • przebywanie pod wpływem środków odurzających,
  • celowe wejście pod samochód.

Skontaktuj się z nami – jeśli nie jesteś sprawcą wypadku, wybronimy Cię i pozwolimy uzyskać środki na naprawę samochodu po zderzeniu oraz inne świadczenia.

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – wysokość odszkodowania za potrącenie pieszego

Skutkiem wypadku z udziałem pieszego może być zróżnicowany stopień uszczerbku na zdrowiu o zróżnicowanej trwałości – głównie to on determinuje wysokość odszkodowania. Na kwotę świadczenia mają także wpływ:

  • stopień odpowiedzialności stron,
  • stan trzeźwości kierowcy i pieszego,
  • zachowanie kierowcy po wypadku (np. ucieczka z miejsca zdarzenia),
  • stosowanie się do przepisów,
  • stan techniczny samochodu,
  • celowość wypadku.

Odpowiedzialność obu stron w przypadku potrącenia pieszego

Istnieją sytuacje, kiedy wina leży zarówno po stronie kierowcy, jak i pieszego. Wówczas obydwie strony przyczyniły się do nieszczęśliwego zdarzenia (np. zbyt duża prędkość pojazdu i pieszy używający smartfona na przejściu) – ubezpieczyciele mogą wypłacić niższą kwotę odszkodowania lub całkowicie odmówić jego wypłaty.

Doskonale wiemy, że każdy wypadek wymaga indywidualnej analizy, dlatego nasz dział prawny weźmie pod uwagę wszystkie czynniki, które wpłynęły na zaistniałą sytuację. Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą czy pieszym, jak najszybciej po potrąceniu zgłoś się do nas. Dołożymy wszelkich starań, aby wykazać winę drugiej strony i pozyskać dla Ciebie odszkodowanie. ELO to specjalista w wypadkach komunikacyjnych – z pewnością warto nam zaufać.

FAQ

Kiedy następuje wtargnięcie na pasy?

Za wtargnięcie uznaje się nagłe wejście pieszego na ulicę w zbyt małej odległości przed nadjeżdżającym samochodem. Warto mieć na uwadze także konieczność hamowania z opóźnieniem.

Co grozi za potrącenie pieszego na pasach?

Za potrącenie pieszego kierowcy można postawić zarzut popełnienia przestępstwa, za co grozi 3-12 lat kary pozbawienia wolności.

Czy kierowca może uzyskać odszkodowanie za potrącenie pieszego?

Tak, szczególnie jeśli skorzysta ze wsparcia doświadczonych pracowników ELO. Pomożemy Ci udowodnić, jak faktycznie doszło do zdarzenia i uzyskamy dla Ciebie niezbędne świadczenia na naprawę auta.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.