Europejski Lider Odszkodowań

Dlaczego auto zastępcze należy brać z zewnętrznej firmy, a nie od towarzystwa ubezpieczeniowego?

Kto powinien sfinansować wypożyczenie auta zastępczego? Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym, to koszty wynajmu samochodu pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe. Niestety tylko w teorii jest to takie proste – ubezpieczyciele niechętnie i na niekorzystnych warunkach udostępniają samochód zastępczy. Na co uważać, organizując wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy? Doradzamy bezpieczne rozwiązania.

Masz prawo do samochodu zastępczego z OC sprawcy wypadku

Kiedy przysługuje Ci wynajem pojazdu zastępczego z OC sprawcy na koszt ubezpieczyciela? Masz prawo odzyskać koszty wynajmu auta zastępczego:

  • zarówno w przypadku szkody całkowitej – kiedy czeka Cię zakup nowego auta,
  • jak i częściowej – kiedy nie możesz jeździć swoim autem na czas naprawy.

Z czego to wynika? Zgodnie z prawem i orzecznictwem Sądu Najwyższego odpowiedzialność ubezpieczyciela obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego, który ma zrekompensować poszkodowanemu uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ubezpieczyciel proponuje samochód zastępczy – na co uważać?

Pojazd zastępczy z OC sprawcy to wydatek, który towarzystwo ubezpieczeń będzie musiało ponieść w związku z likwidacją szkody. Oferty, które proponują poszkodowanym, są więc często dla nich niekorzystne, a nawet niezgodne z przysługującymi im prawami.

Załóżmy więc, że firma ubezpieczeniowa proponuje Ci samochód zastępczy – na co uważać?

  • Okres, przez który możesz użytkować wypożyczone auto – samochód zastępczy z OC sprawcy ma Ci wystarczyć aż do zakończenia naprawy Twojego auta albo nabycia nowego pojazdu w przypadku szkody całkowitej. Firmy ubezpieczeniowe często nie uwzględniają jednak realnego czasu, przez jaki warsztat samochodowy będzie trzymać pojazd (bo np. czeka na zamówione części zamienne), tylko tzw. technologiczny czas naprawy – narzucony z góry przez ubezpieczyciela. W rezultacie otrzymujesz auto zastępcze na kilka dni, a potem zostajesz z niczym.
  • Ubezpieczyciele bardzo zwracają uwagę na to, w jakim stanie zwrócisz samochód zastępczy z OC sprawcy. Nawet najmniejsze zarysowania mogą być obciążane dużymi kosztami, które będą nieproporcjonalne do rzeczywistej opłaty za likwidację uszkodzenia.
  • Kolejna problematyczna kwestia – drugie auto. Towarzystwo ubezpieczeniowe może próbować odmówić Ci wypożyczenia samochodu zastępczego tylko dlatego, że masz drugi pojazd. Musisz wtedy udowodnić, dlaczego potrzebujesz auta zastępczego.

Auto zastępcze – skąd wziąć?

Żeby otrzymać auto zastępcze, trzeba rozpocząć procedurę likwidacji szkody. Potrzebny Ci będzie przede wszystkim numer polisy OC sprawcy, żeby złożyć odpowiedni wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego. Zawsze masz wybór – nie musisz zgadzać się na wypożyczenie samochodu na warunkach proponowanych przez ubezpieczyciela, a zamiast tego zażądać od niego zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego w niezależnej wypożyczalni.

Takich firm zajmujących się wypożyczaniem aut poszkodowanym w wypadkach jest mnóstwo. Niektóre biorą na siebie walkę o zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego od ubezpieczyciela, a niektóre dają Ci tylko samochód i sam(a) musisz radzić sobie z likwidacją szkody, płacąc za najem z własnych pieniędzy. Jak wybrnąć z tego obronną ręką?

Pojazd zastępczy z OC sprawcy – pomoc kancelarii odszkodowawczej

Najbezpieczniejszym sposobem na likwidację szkody jest oddanie sprawy w ręce prawnika. Ubezpieczenia i odszkodowania to skomplikowane tematy, z którymi ciężko sobie poradzić bez merytorycznego wsparcia. Ale czy wiesz, że kancelaria odszkodowawcza nie tylko będzie walczyć o jak najwyższą kwotę Twojego odszkodowania i zadośćuczynienia, ale także załatwi dla Ciebie samochód zastępczy z OC bez dodatkowych opłat? Wyjaśniamy, jak to wygląda w praktyce.

Doświadczonym specjalistom dużo łatwiej wynająć samochód zastępczy, a następnie egzekwować zwrot kosztów od ubezpieczyciela. Wystarczy, że na początku współpracy osoba poszkodowana podpisze z kancelarią tzw. cesję. Oznacza to, że oddaje roszczenia odszkodowawcze w jej ręce. Na czas naprawy samochodu albo do momentu uzyskania odszkodowania kancelaria zapewnia klientowi wynajem auta zastępczego z partnerskiej wypożyczalni – w Europejskim Liderze Odszkodowań współpracujemy z firmą AZ (AUTO ZASTĘPCZE) darmoweauto.pl.

Dlaczego taka opcja jest korzystna? Poszkodowanemu przysługuje samochód zastępczy i nie musi się o nic martwić – to prawnik walczy o to, żeby ubezpieczyciel zwrócił koszty auta zastępczego. Jeśli tego nie zrobi, kancelaria wniesie sprawę do sądu, a tam dalej występuje w imieniu swojego klienta, który może jeździć wynajętym autem aż do wypłaty odszkodowania, a często nawet dłużej.

Wynajem auta zastępczego – na co zwrócić uwagę?

Poszkodowany z łatwością znajdzie niejedną firmę oferującą samochody zastępcze, jednak w wielu przypadkach poniesione koszty muszą być pokryte z jego własnej kieszeni. Warunki nie są zwykle tak korzystne jak w przypadku współpracy z kancelarią odszkodowawczą. Jeśli jednak zdecydujesz się wynająć auto zastępcze z OC sprawcy na własną rękę, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • cena za dobę wynajmu samochodu – gdy do końca nie wiesz, ile czasu uszkodzony pojazd spędzi w warsztacie, musisz się przygotować na duży wydatek;
  • dodatkowe koszty – np. kaucja czy wkład własny;
  • warunki najmu pojazdu – sprawdź, czy będziesz musiał(a) ponieść konsekwencje uszkodzenia samochodu zastępczego;
  • limit kilometrów – najlepiej, kiedy auto zastępcze z OC go nie ma, zwłaszcza gdy nie wiemy, ile zajmie naprawa.

FAQ:

Samochód zastępczy – na co uważać, biorąc auto od ubezpieczyciela?

Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel zwykle proponuje Ci auto zastępcze na zbyt krótki czas i często na niekorzystnych warunkach – jeśli uszkodzisz wynajmowany pojazd, koszty będą bardzo wysokie. Ponadto odmawiają, jeśli możesz używać drugiego auta, które do Ciebie należy (oraz w innych sytuacjach).

Jak otrzymać samochód zastępczy?

Po złożeniu wniosku o rozpoczęcie likwidacji szkody możesz wziąć auto od ubezpieczyciela albo skorzystać z usług niezależnej wypożyczalni, która ma własną flotę pojazdów na wynajem. W praktyce oznacza to jednak często, że koszty wynajmu musisz pokryć z własnej kieszeni, dlatego lepiej zgłosić sprawę do kancelarii odszkodowawczej.

Auto zastępcze – skąd wziąć?

Od Europejskiego Lidera Odszkodowań! Jeśli my walczymy o wypłatę odszkodowania po wypadku, a Twoje auto jest w naprawie albo uległo szkodzie całkowitej, zorganizujemy dla Ciebie wynajem auta zastępczego, a koszty pokryje ubezpieczyciel. Nie zostaniesz nimi obciążony, nawet jeśli ubezpieczyciel nie zapłaci nam należnej kwoty – to na nas spoczywa ciężar uzyskania zwrotu za najem pojazdu zastępczego. 

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.