Kto powinien sfinansować wypożyczenie auta zastępczego? Jeśli jesteś poszkodowanym w wypadku komunikacyjnym, to koszty wynajmu samochodu pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe. Niestety tylko w teorii jest to takie proste – ubezpieczyciele niechętnie i na niekorzystnych warunkach udostępniają samochód zastępczy. Na co uważać, organizując wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy? Doradzamy bezpieczne rozwiązania.
Masz prawo do samochodu zastępczego z OC sprawcy wypadku
Kiedy przysługuje Ci wynajem pojazdu zastępczego z OC sprawcy na koszt ubezpieczyciela? Masz prawo odzyskać koszty wynajmu auta zastępczego:
- zarówno w przypadku szkody całkowitej – kiedy czeka Cię zakup nowego auta,
- jak i częściowej – kiedy nie możesz jeździć swoim autem na czas naprawy.
Z czego to wynika? Zgodnie z prawem i orzecznictwem Sądu Najwyższego odpowiedzialność ubezpieczyciela obejmuje celowe i ekonomicznie uzasadnione wydatki na najem pojazdu zastępczego, który ma zrekompensować poszkodowanemu uszkodzenie albo zniszczenie pojazdu mechanicznego niesłużącego do prowadzenia działalności gospodarczej.
Ubezpieczyciel proponuje samochód zastępczy – na co uważać?
Pojazd zastępczy z OC sprawcy to wydatek, który towarzystwo ubezpieczeń będzie musiało ponieść w związku z likwidacją szkody. Oferty, które proponują poszkodowanym, są więc często dla nich niekorzystne, a nawet niezgodne z przysługującymi im prawami.
Załóżmy więc, że firma ubezpieczeniowa proponuje Ci samochód zastępczy – na co uważać?
- Okres, przez który możesz użytkować wypożyczone auto – samochód zastępczy z OC sprawcy ma Ci wystarczyć aż do zakończenia naprawy Twojego auta albo nabycia nowego pojazdu w przypadku szkody całkowitej. Firmy ubezpieczeniowe często nie uwzględniają jednak realnego czasu, przez jaki warsztat samochodowy będzie trzymać pojazd (bo np. czeka na zamówione części zamienne), tylko tzw. technologiczny czas naprawy – narzucony z góry przez ubezpieczyciela. W rezultacie otrzymujesz auto zastępcze na kilka dni, a potem zostajesz z niczym.
- Ubezpieczyciele bardzo zwracają uwagę na to, w jakim stanie zwrócisz samochód zastępczy z OC sprawcy. Nawet najmniejsze zarysowania mogą być obciążane dużymi kosztami, które będą nieproporcjonalne do rzeczywistej opłaty za likwidację uszkodzenia.
- Kolejna problematyczna kwestia – drugie auto. Towarzystwo ubezpieczeniowe może próbować odmówić Ci wypożyczenia samochodu zastępczego tylko dlatego, że masz drugi pojazd. Musisz wtedy udowodnić, dlaczego potrzebujesz auta zastępczego.
Auto zastępcze – skąd wziąć?
Żeby otrzymać auto zastępcze, trzeba rozpocząć procedurę likwidacji szkody. Potrzebny Ci będzie przede wszystkim numer polisy OC sprawcy, żeby złożyć odpowiedni wniosek do towarzystwa ubezpieczeniowego. Zawsze masz wybór – nie musisz zgadzać się na wypożyczenie samochodu na warunkach proponowanych przez ubezpieczyciela, a zamiast tego zażądać od niego zwrotu kosztów wynajmu auta zastępczego w niezależnej wypożyczalni.
Takich firm zajmujących się wypożyczaniem aut poszkodowanym w wypadkach jest mnóstwo. Niektóre biorą na siebie walkę o zwrot kosztów wynajmu auta zastępczego od ubezpieczyciela, a niektóre dają Ci tylko samochód i sam(a) musisz radzić sobie z likwidacją szkody, płacąc za najem z własnych pieniędzy. Jak wybrnąć z tego obronną ręką?
Pojazd zastępczy z OC sprawcy – pomoc kancelarii odszkodowawczej
Najbezpieczniejszym sposobem na likwidację szkody jest oddanie sprawy w ręce prawnika. Ubezpieczenia i odszkodowania to skomplikowane tematy, z którymi ciężko sobie poradzić bez merytorycznego wsparcia. Ale czy wiesz, że kancelaria odszkodowawcza nie tylko będzie walczyć o jak najwyższą kwotę Twojego odszkodowania i zadośćuczynienia, ale także załatwi dla Ciebie samochód zastępczy z OC bez dodatkowych opłat? Wyjaśniamy, jak to wygląda w praktyce.
Doświadczonym specjalistom dużo łatwiej wynająć samochód zastępczy, a następnie egzekwować zwrot kosztów od ubezpieczyciela. Wystarczy, że na początku współpracy osoba poszkodowana podpisze z kancelarią tzw. cesję. Oznacza to, że oddaje roszczenia odszkodowawcze w jej ręce. Na czas naprawy samochodu albo do momentu uzyskania odszkodowania kancelaria zapewnia klientowi wynajem auta zastępczego z partnerskiej wypożyczalni – w Europejskim Liderze Odszkodowań współpracujemy z firmą AZ (AUTO ZASTĘPCZE) darmoweauto.pl.
Dlaczego taka opcja jest korzystna? Poszkodowanemu przysługuje samochód zastępczy i nie musi się o nic martwić – to prawnik walczy o to, żeby ubezpieczyciel zwrócił koszty auta zastępczego. Jeśli tego nie zrobi, kancelaria wniesie sprawę do sądu, a tam dalej występuje w imieniu swojego klienta, który może jeździć wynajętym autem aż do wypłaty odszkodowania, a często nawet dłużej.
Wynajem auta zastępczego – na co zwrócić uwagę?
Poszkodowany z łatwością znajdzie niejedną firmę oferującą samochody zastępcze, jednak w wielu przypadkach poniesione koszty muszą być pokryte z jego własnej kieszeni. Warunki nie są zwykle tak korzystne jak w przypadku współpracy z kancelarią odszkodowawczą. Jeśli jednak zdecydujesz się wynająć auto zastępcze z OC sprawcy na własną rękę, zwróć uwagę na następujące kwestie:
- cena za dobę wynajmu samochodu – gdy do końca nie wiesz, ile czasu uszkodzony pojazd spędzi w warsztacie, musisz się przygotować na duży wydatek;
- dodatkowe koszty – np. kaucja czy wkład własny;
- warunki najmu pojazdu – sprawdź, czy będziesz musiał(a) ponieść konsekwencje uszkodzenia samochodu zastępczego;
- limit kilometrów – najlepiej, kiedy auto zastępcze z OC go nie ma, zwłaszcza gdy nie wiemy, ile zajmie naprawa.
FAQ:
Samochód zastępczy – na co uważać, biorąc auto od ubezpieczyciela?
Po zgłoszeniu szkody ubezpieczyciel zwykle proponuje Ci auto zastępcze na zbyt krótki czas i często na niekorzystnych warunkach – jeśli uszkodzisz wynajmowany pojazd, koszty będą bardzo wysokie. Ponadto odmawiają, jeśli możesz używać drugiego auta, które do Ciebie należy (oraz w innych sytuacjach).
Jak otrzymać samochód zastępczy?
Po złożeniu wniosku o rozpoczęcie likwidacji szkody możesz wziąć auto od ubezpieczyciela albo skorzystać z usług niezależnej wypożyczalni, która ma własną flotę pojazdów na wynajem. W praktyce oznacza to jednak często, że koszty wynajmu musisz pokryć z własnej kieszeni, dlatego lepiej zgłosić sprawę do kancelarii odszkodowawczej.
Auto zastępcze – skąd wziąć?
Od Europejskiego Lidera Odszkodowań! Jeśli my walczymy o wypłatę odszkodowania po wypadku, a Twoje auto jest w naprawie albo uległo szkodzie całkowitej, zorganizujemy dla Ciebie wynajem auta zastępczego, a koszty pokryje ubezpieczyciel. Nie zostaniesz nimi obciążony, nawet jeśli ubezpieczyciel nie zapłaci nam należnej kwoty – to na nas spoczywa ciężar uzyskania zwrotu za najem pojazdu zastępczego.