Europejski Lider Odszkodowań

Ile wynosi odszkodowanie za złamanie kostki bocznej?

Jeśli złamiesz kostkę boczną w nieszczęśliwym wypadku, to kwota odszkodowania będzie zgodna z tabelą ubezpieczyciela. Jeśli natomiast sprawcą wypadku był kierowca, to jego polisa OC musi pokryć wszystkie koszty związane z leczeniem, rehabilitacją, utratą części dochodu i wieloma innymi konsekwencjami zdarzenia. Wyjaśniamy więc, ile więc wynosi odszkodowanie za złamanie kostki bocznej, a ile zadośćuczynienie.

Rodzaje złamania kostki bocznej

Złamanie kostki bocznej, która znajduje się w obrębie górnego stawu skokowego, jest bardzo dotkliwe, bo uniemożliwia swobodne poruszanie się na nogach, a więc często również pracę i uprawianie sportu. Nie można również prowadzić auta czy jeździć na rowerze.

Konsekwencje złamania i koszty poniesione na rekonwalescencję po wypadku zależą od jego rozległości. Niestety po prześwietleniu może okazać się, że kostka boczna nie jest jedyną, która ucierpiała. Wyróżniamy jeszcze:

 • złamanie dwukostkowe – złamanie kostki bocznej i kostki przyśrodkowej,
 • złamanie trójkostkowe – złamanie kostki bocznej, kostki przyśrodkowej i tylnej krawędzi kostki piszczelowej,
 • złamanie awulsyjne kostki bocznej (złamanie szczytu kostki bocznej) – oderwanie fragmentu kości przez pociągnięcie przyczepionego do niej więzadła.

Im bardziej rozległe zmiany w układzie kostnym, tym większe odszkodowanie i zadośćuczynienie możesz dostać z polisy OC sprawcy wypadku.

Złamanie kostki bocznej – kto wypłaci Ci odszkodowanie?

Do złamania kostki bocznej dochodzi na skutek wypadków komunikacyjnych, nieszczęśliwych wypadków, a także na nierównym lub zlodowaciałym chodniku. W każdej z tych sytuacji procedura likwidacji szkody, czyli uzyskania zadośćuczynienia i odszkodowania za złamanie kostki bocznej będzie inna.

 • odszkodowanie z polisy OC – jeśli złamanie kostki bocznej nastąpiło z winy kierowcy w zdarzeniu drogowym;
 • odszkodowanie z polisy NNW – jeśli nikt inny nie ponosi winy za Twój uszczerbek na zdrowiu lub masz np. jako pasażer taką możliwość roszczenia dodatkowego;
 • odszkodowanie z polisy zarządcy drogi publicznej lub nieruchomości – jeśli do złamania dojdzie na oblodzonym lub nierównym chodniku.
 • z polisy prywatnej – własnej.

Co ważne – odszkodowanie za szkody osobowe (a złamanie do takich należy) możesz dostać z kilku polis ubezpieczeniowych, czyli de facto ze swojego NNW i OC kierowcy lub polisy zarządcy chodnika.

Ile wynosi odszkodowanie za złamanie kostki bocznej z polisy NNW

Kupując ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli właśnie NNW, podpisujesz umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. OWU, czyli ogólne warunki umowy zawierają tabelę procentowego uszczerbku na zdrowiu. Są w niej uwzględnione przypadłości, za które przysługuje Ci odszkodowanie i wysokość świadczenia wyliczona w procentach. Inną kwotę dostaniesz np. za złamanie kości podudzia, a inną za złamanie kości piszczelowej z uszkodzeniem torebki stawowej.

Przykładowo – Twoja polisa NNW wynosi 100 tys. zł. Na podstawie warunków umowy za złamanie kości udowej przysługuje Ci od 7 do 50% odszkodowania w zależności od zmian w kończynie, czyli od 7 do 50 tys. zł. Z kolei utrata kości skokowej oznacza odszkodowanie na poziomie 40% polisy, czyli 40 tys. zł.

Wszystko zależy od tabeli zawartej w umowie, która z pewnością obejmuje również złamanie kostki bocznej i związane z nim powikłania.

Złamanie kostki bocznej – ile wynosi odszkodowanie z polisy OC?

Jeśli osoba ze złamaniem kostki bocznej jest poszkodowanym w wypadku samochodowym, to kwota odszkodowania nie jest ograniczona widełkami tabeli wskazującej uszczerbek na zdrowiu. Liczą się natomiast faktyczne wydatki poniesione na rekonwalescencję i niedogodności na skutek złamania kostki bocznej.

Ubezpieczyciel również współpracuje z lekarzem orzecznikiem, który wylicza procent uszczerbku na zdrowiu, ale to dokumentacja poszkodowanego będzie głównie dowodzić stopnia powikłań.

Za złamania kości i kostek kończyny dolnej poszkodowanemu przysługuje nie tylko wysokie odszkodowanie, ale też zadośćuczynienie. Zaczynając jednak od tego pierwszego – odszkodowanie za złamanie kostki bocznej z OC sprawcy musi objąć:

 • koszty leczenia, rehabilitacji, fizjoterapii i rekonwalescencji ze wszystkimi innymi wydatkami, np. kulami, dojazdami, artykułami medycznymi czy sprzętem ortopedycznym,
 • część dochodów, którą stracimy, bo przebywamy na zwolnieniu lekarskim,
 • koszty przekwalifikowania zawodowego, jeśli kontuzja uniemożliwi nam wykonywanie dotychczasowej pracy,
 • koszty zatrudnienia osoby do opieki nad poszkodowanym albo utracone dochody osoby bliskiej, która się nim zajmuje,
 • koszty transportu osoby poszkodowanej, która do tej pory jeździła autem.

Z kolei zadośćuczynienie ma na celu rekompensatę strat niematerialnych (krzywd), czyli trudności w życiu codziennym wywołanych złamaniem kostki bocznej, np.:

 • bólu i cierpienia,
 • pozbawienia pacjenta możliwości samodzielnego zadbania o siebie,
 • utraconych korzyści,
 • ograniczenia możliwości uprawiania sportu lub swoich pasji,
 • braku możliwości prowadzenia auta.

Kiedy do złamania kostki dochodzi na chodniku…

Do złamania kostki bocznej może dojść w wyniku wypadku na nierównym, nieposprzątanym czy śliskim chodniku. Wtedy zwrot poniesionych kosztów leczenia i rekompensata krzywd spada na podmiot odpowiedzialny za utrzymanie chodnika.

Skąd poszkodowany wie, do kogo skierować swoje roszczenia? Informację o tym, kto zarządza chodnikiem, otrzymasz w urzędzie gminy. Zarządca z kolei jest zobowiązany do podania Ci numeru polisy ubezpieczeniowej.

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie za złamanie kostki bocznej?

Chcąc uzyskać odszkodowanie z polisy OC kierowcy, który spowodował wypadek, musisz liczyć się z tym, że ubezpieczyciel będzie dążył do wypłaty świadczenia nieadekwatnego do Twoich rzeczywistych strat. Jak temu zapobiec?

Przede wszystkim zdaj się na kancelarię odszkodowawczą, która ma wieloletnie doświadczenie w podobnych sprawach. Samodzielna walka o odszkodowanie zwykle kończy się wypłatą dużo niższej kwoty niż możliwa do wywalczenia z pomocą adwokata.

Żeby doszło do pomyślnego rozpatrzenia roszczeń, po stronie poszkodowanego leży:

 • natychmiastowe skorzystanie z pomocy medycznej, wykonanie prześwietlenia i poddawanie się wszystkim zaleceniom lekarzy przez cały okres rekonwalescencji,
 • zgromadzenie szczegółowej dokumentacji medycznej – kancelaria odszkodowawcza zatrudnia lekarzy orzeczników, którzy obiektywnie ocenią stopień uszczerbku na zdrowiu,
 • udokumentowanie wszystkich wydatków związanych ze złamaniem kostki bocznej,
 • udokumentowanie miejsca zdarzenia i okoliczności wypadku – spróbuj zdobyć nagrania z monitoringu i zeznania świadków,
 • udokumentowanie swojego życia sprzed wypadku – np. tego, że prowadziłeś działalność gospodarczą, jeździłeś autem, uprawiałeś sport, zajmowałeś się dziećmi, a teraz te możliwości zostały Ci odebrane lub ograniczone.

Nie można podać konkretnej odpowiedzi na pytanie, ile wynosi odszkodowanie za złamanie kostki bocznej. Zapewniamy jednak, że im dokładniej udokumentujesz okoliczności wypadku, wydatki poniesione przez złamanie oraz konsekwencje, jakie wniosło do Twojego życia, tym większa szansa na wysokie sumy odszkodowania i zadośćuczynienia.

FAQ:

Ile odszkodowania za złamaną nogę w kostce można dostać?

Jeśli przysługuje Ci odszkodowanie tylko z NNW, to kwota zależy od procentu uszczerbku na zdrowiu i ogólnych warunków umowy polisy. Jeśli złamanie kostki bocznej jest skutkiem wypadku, to wysokość odszkodowania z polisy OC sprawcy zależy od kosztów leczenia i innych wydatków związanych z powrotem do zdrowia.

Jak uzyskać wysokie odszkodowanie za złamanie kostki bocznej z OC?

Zwróć szczególną uwagę na zmiany, które zaszły w Twoim życiu przez wypadek i wszystkie udokumentuj. Zbierz również dowody na poniesione wydatki – leczenie, rehabilitację, opiekę osób trzecich, dojazdy, sprzęt ortopedyczny itp. Skontaktuj się również z kancelarią odszkodowawczą, najlepiej jeszcze zanim rozpoczniesz likwidację szkody.

Ile wynosi zadośćuczynienie za złamaną nogę w kostce bocznej?

Na wysokość zadośćuczynienia wpływa rozmiar strat niematerialnych spowodowanych przez uszczerbek na zdrowiu poszkodowanego. Zaliczamy do nich ból, cierpienie, a także utracone korzyści, pasje, możliwości rozwoju zawodowego i prywatnego.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.