Europejski Lider Odszkodowań

Europejski Lider Odszkodowań

Odszkodowanie po śmierci rodzica

Europejski Lider Odszkodowań głównie zajmuje się dochodzeniem odszkodowań po wypadkach komunikacyjnych. Szczególną troską otaczamy jednak osoby ubiegające się o świadczenia po śmierci rodzica, bez względu na okoliczności wydarzenia. Śmierć w rodzinie to trudne przeżycie. Każdy inaczej odczuwa stratę bliskiej osoby, jednak nagłemu odejściu zawsze towarzyszą silne emocje. Odszkodowanie po śmierci rodzica nie przywróci dzieciom opiekuna, zapewnia jednak stabilność finansową niezbędną w czasie żałoby.

Nasza firma oferuje pełne wsparcie psychiczne i pomoc w uzyskaniu odszkodowań po śmierci ojca lub matki przy niewielkim zaangażowaniu poszkodowanych. ELO na pierwszym miejscu stawia osobiste podejście do klienta, dlatego już od początku nawiązania kontaktu z rodziną współpracuje jeden zaufany prawnik, który prowadzi sprawę niezależnie od jej etapu aż do uzyskania wszystkich świadczeń.

Ile wynosi odszkodowanie za śmierć rodzica?

Odpowiedź na pytanie postawione powyżej jest bardzo trudna, ponieważ zależy od wielu czynników, przede wszystkim od ubezpieczenia zmarłego. Jego suma to wybór rodzica podczas rozpoczęcia umowy, na przykład 5000 czy 500000 zł. Bardzo często możliwe jest jednak rozszerzenie ochrony, którą gwarantuje ubezpieczenie. Dodatkowe składki dotyczą wypadków, pobytu w szpitalu lub zdiagnozowania poważnej choroby. Takie rozszerzenie skutecznie powiększa kwotę wypłacanego świadczenia nawet do 300%. Wówczas, jeśli rodzic został ubezpieczony na kwotę 100000 zł i zginął w wypadku komunikacyjnym spowodowanym nieszczęśliwym wypadkiem, dzieci mogą otrzymać 300000 zł.

Kwota odszkodowania za śmierć ojca czy matki zależy również od zdarzenia, a w niektórych przypadkach towarzystwa ubezpieczeniowe mogą odmówić wypłacenia świadczeń. Najczęściej do takich sytuacji dochodzi, kiedy zmarły działał na własną niekorzyść lub zataił informację o chorobie przed ubezpieczycielem. Czasami powód odmowy jest jednak inny i wówczas rodzina może wystąpić na drogę sądową. Europejski Lider Odszkodowań oferuje skuteczną pomoc w uzyskaniu świadczeń dla dzieci i innych członków rodziny zmarłego. Dotychczas wygraliśmy 100% spraw w trybie cywilnym, warto więc nam zaufać.

Wysokość świadczenia po śmierci rodzica zależy również od wieku dzieci, tego, jak radzą sobie ze stratą oraz wzajemnych relacji z ofiarą. Zazwyczaj, jeśli zmarły był głównym źródłem dochodu w rodzinie i osierocił kilkuletnie dzieci, wypłacane są wyższe odszkodowania. Dzięki nim bliscy ofiary mają szansę odbudować nieco budżet domowy i przystosować się do zaistniałych zmian. ELO dokłada wszelkich starań, aby pomóc dzieciom uzyskać niezbędne środki. W czasie żałoby nieraz trudno uporządkować myśli, dlatego wyręczamy dotkniętych stratą bliskich zmarłego przed ubezpieczycielem i w sądzie, a także poświęcamy czas na wytłumaczenie procedur uzyskiwania odszkodowania.

Odszkodowanie za śmierć rodzica w wypadku samochodowym

Na drogach w Polsce codziennie ginie wiele osób, pozostawiając bliskich w głębokiej żałobie. Po śmierci rodzica w wypadku komunikacyjnym odszkodowanie zostaje wypłacane z OC sprawcy zdarzenia. Dzięki temu rodzina zmarłego może być pewna uzyskania środków niezależnie od sytuacji finansowej sprawcy. odszkodowanie za wypadek śmiertelny matki lub ojca z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego w wypadku samochodowym można również starać się, jeśli sprawca nie posiadał OC lub zbiegł z miejsca zdarzenia i pozostaje nieznany. Pomoc specjalistów z ELO może wówczas okazać się nieoceniona.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu śmierci ojca lub matki – zasiłek pogrzebowy

Zasiłek pogrzebowy to jedna z podstawowych form pomocy dzieciom zmarłych osób. Możesz się o nią ubiegać, jeśli rodzic posiadał ubezpieczenie, emeryturę lub rentę albo spełniał warunki do ich uzyskania. Ponadto w sytuacji, jeśli przebywał na zasiłku macierzyńskim, chorobowym czy otrzymywał świadczenie rehabilitacyjne. Niezależnie od kosztów pochówku, zasiłek pogrzebowy wynosi 4000 zł. Zwrot kosztów pogrzebu mogą uzyskać dzieci, które faktycznie opłaciły pochówek rodzica. Zaliczane do niego są wydatki takie jak:

 • trumna, kwiaty i wieńce,

 • ubrania dla zmarłego i rodziny,

 • ceremonia pogrzebowa,

 • miejsce na cmentarzu i nagrobek,

 • stypa lub inna uroczystość po pożegnaniu zmarłego.

Odprawa pośmiertna jest nieco innym świadczeniem. Zostaje przyznawana, jeśli rodzic zmarł podczas pracy, a także kiedy przebywał na urlopie wychowawczym, macierzyńskim lub wychowawczym. Odprawa pośmiertna przysługuje dzieciom uczącym się do 25 roku życia, a jej wysokość zależy od stażu pracy zmarłego. Ten typ wsparcia finansowego nie wymaga odprowadzania podatku.

Inne świadczenia po śmierci rodzica

Mało kto jest prawdziwie przygotowany na śmierć w rodzinie, zwłaszcza dzieci na odejście rodziców. To bardzo często temat tabu, o którym trudno rozmawiać, nic więc dziwnego, że po stracie nie zawsze wiadomo, jakie roszczenia przysługują bliskim zmarłego. Europejski Lider Odszkodowań pomoże Ci wskazać i uzyskać wszystkie dodatkowe świadczenia, o które możesz się starać po śmierci rodzica.

Pierwszym z nich jest zadośćuczynienie, mające złagodzić cierpienia fizyczne i psychiczne rodziny zmarłego. Dzieci mogą odczuwać samotność, smutek, brak motywacji do nauki, a także szok związany z nagłym pożegnaniem – zadośćuczynienie to kompensacja za straty moralne. Kolejnym świadczeniem jest odszkodowanie po śmierci rodzica wypłacane ze względu na znaczne pogorszenie sytuacji życiowej w przypadku utraty całości lub części dochodów rodziny albo jeśli głęboki żal wywołuje chorobę.

Renta rodzinna

Renta również ma na celu uzupełnić dochody utracone wraz ze śmiercią rodzica. Jej wysokość zależy od liczby osób uprawnionych do świadczenia oraz wysokości kwot wypłacanych zmarłemu przed wypadkiem. O rentę rodzinną mogą starać się dzieci, których zmarły rodzic pobierał emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy. Oto procentowe wysokości tego świadczenia po śmierci rodzica, które mogą uzyskać bliscy ofiary wypadku:

 • 85%, jeśli uprawniona jest jedna osoba,

 • 90% dla dwóch osób,

 • 95% dla trzech lub więcej.

Odszkodowanie za śmierć ojca lub matki – fundusze dodatkowe

Każda osoba radzi sobie nieco inaczej ze stratą członka rodziny. Szczególnym przypadkiem są dzieci, które nie zawsze w pełni rozumieją, co oznacza śmierć. Tak jak dorośli mogą czuć smutek lub złość, albo wydawać się pozornie nieporuszone przykrą wiadomością. Bardzo często niezbędne są rozmowy ze specjalistą, aby pomóc młodemu człowiekowi zrozumieć odejście rodzica, przejść przez okres żałoby, a następnie pogodzić się z tym wydarzeniem.

Europejski Lider Odszkodowań uzyskuje fundusze na pomoc psychologiczną. Dziecko po stracie rodzica bardzo często czuje się niezwykle samotne. Spotkanie z terapeutą pomaga mu uzyskać zrozumienie, uporządkować emocje oraz nauczyć się troski o siebie. Wielką wagę przykładamy do zrozumienia każdego poszkodowanego, zwłaszcza dzieci ofiar wypadków drogowych. Współpracujemy z Centrum Pomocy Osobom Poszkodowanym i w każdej sytuacji udzielamy bezpłatnego wsparcia naszym klientom.

Wypłata ubezpieczenia po śmierci matki lub ojca

U dziecka żałoba może wystąpić dopiero po kilku miesiącach od utraty rodzica. W ciągu tego czasu ma szansę uświadomić sobie jego odejście i zauważyć, że w domu przebywa tylko jeden opiekun. Wiadomość o śmierci kilkulatki często przyjmują ze spokojem – nie rozumieją w pełni, co ona oznacza ani skąd biorą się intensywne emocje bliskich dorosłych. Bardzo często dopiero jakiś czas po pogrzebie, gdy rodzina przywyknie do codziennego życia bez zmarłego, dziecko okazuje żal. Wynika to z poczucia bezpieczeństwa po okresie braku pewności i zrozumienia.

Dlatego czasami ważne jest, aby o świadczenia po śmierci rodzica starać się dopiero jakiś czas później. Dzięki temu można obserwować reakcje dziecka i pomóc mu w radzeniu sobie z nieznanymi dotąd emocjami. Nastolatkowie oraz młodzi dorośli również potrzebują czasu. Proces dojrzewania biologicznego i emocjonalnego stanowi bardzo trudny okres – śmierć rodzica dodatkowo go komplikuje. Odnalezienie spokoju po takim traumatycznym doświadczeniu sprawia problemy młodych dorosłych, którzy nie są jeszcze niezależni finansowo i zaczynają martwić się o przyszłość.

Dochodzenie świadczeń po śmierci rodzica podlega jednak okresowi przedawnienia. O wypłatę ubezpieczenia po śmierci matki lub ojca z OC sprawcy można starać się przez 20 lat po zdarzeniu. Pamiętaj, że okres przedawnienia mija najwcześniej 2 lata po uzyskaniu pełnoletniości przez dziecko, jeśli w dniu śmierci rodzica ma mniej niż 13 lat.

Jak uzyskać odszkodowanie za śmierć matki lub ojca?

Wypłata odszkodowania za śmierć matki lub ojca to wyjątkowo długi proces, szczególnie dla dziecka. Ubezpieczyciele wówczas wypłacają minimalne świadczenia, które nie pokrywają potrzeb zmagających się ze stratą dzieci. Aby przyspieszyć przebieg procesu odszkodowawczego i zwiększyć kwotę świadczenia po śmierci rodzica, warto do wniosku o świadczenie dołączyć inne dokumenty. Przykładem takich pism mogą być:

 • akt zgonu,

 • dokument potwierdzający pokrewieństwo (na przykład akt urodzenia dziecka),

 • dowód zarobków zmarłego,

 • zaświadczenie o uczęszczaniu do szkoły.

Profesjonalna pomoc także jest nieoceniona. W ELO oferujemy bezpłatną weryfikację Twojej sprawy, niezależnie od jej etapu. Jeśli zdecydujesz się na współpracę, wyręczymy Cię w negocjacjach z ubezpieczycielem oraz przed sądem, aby umożliwić Ci spokojną żałobę, ale przede wszystkim uchronimy Cię przed błędami, które zawarte w wezwaniu do zapłaty mogą zatrzymać proces likwidacji szkody. Walczymy i wygrywamy dla Ciebie.

 

Źródła:

Prosimy o kontakt

Zadzwoń do nas i opisz swój przypadek

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.