Europejski Lider Odszkodowań

ODSZKODOWANIE ZA POTRĄCONE DZIKIE ZWIERZE

Kolizja z dzikim zwierzęciem może być bardzo niebezpieczna, dochodzenie roszczeń powypadkowych z tego tytułu również nie jest łatwe. Do zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt dochodzi całkiem często. Jak podaje resort środowiska z roku 2018, doszło do ponad 10 tys. kolizji z udziałem dzikich zwierząt. Zatem kto ponosi odpowiedzialność za tak niefortunne zdarzenie?

Odszkodowanie za szkodę rzeczowa lub osobową doszukamy się w przepisach, przede wszystkim w Ustawie o drogach publicznych i  w prawie łowieckim. Ponadto postępowanie w takich sytuacjach reguluje Ustawa o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Art. 25 stanowi, że „Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest, w miarę możliwości, do zapewnienia mu stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb, o których mowa w art. 33 ust. 3.”

Zarządca drogi – jest to pierwsza jednostką pociągnięta do przyjęcia odpowiedzialności, za szkodę zgodnie z obowiązkiem oraz przepisami, zarządca drogi ma za zadanie dopełnić  wszelakich staranności aby zabezpieczyć drogę przed dzikim zwierzęciem, znak drogowy A-18b „zwierzęta dzikie”, bądź jego brak, może być najważniejszą przesłanką w walce o odszkodowanie, znak winnień być ustawiony w miejscach, gdzie występuje duża populacja zwierząt i istnieje duże ryzyko wypadku.

Nadleśnictwo-  odpowiedzialność za szkodę w określonych okolicznościach również spada na nadleśnictwo, reguluje to prawo łowieckiezarządca obwodu łowieckiego, to jednostką od którego możemy domagać się odszkodowania, jeżeli dzikie zwierze, żyje w stanie wolnym to stanowi własność skarbu państwa, który zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego nie odpowiada za takie szkody. Na odszkodowanie w tym zakresie możemy liczyć w przypadku odpowiedniej Policy AC lub właśnie z OC nadleśnictwa.

Przy zderzeniu z dzikim zwierzęciem pamiętaj!

– Zadbaj o wszystkie dowody: zdjęcia z miejsca zdarzenia,  zdjęcia pokazujące brak znaku drogowego, zeznania świadków oraz  koniecznie wezwij policje na miejsce kolizji.

W przypadku kolizji z dzikim zwierzęciem zadzwoń pod nr 502-292-222 doradzimy Tobie, krok po kroku co należy zrobić w momencie tak niefortunnego zdarzenia! Firma Europejski Lider Odszkodowań Sp. z o.o. od lat specjalizuję się w uzyskaniu należnego odszkodowania dla Ciebie i Twoich bliskich! Działamy po to aby Ci pomagać !

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.