Praca na gospodarstwie rolnym wiąże się z wieloma zagrożeniami. Jakie możliwości posiada poszkodowany rolnik w wypadku w gospodarstwie rolnym? Może się starać o odszkodowanie z ubezpieczenia OC?
Osoba posiadająca swoje prywatne gospodarstwo rolne zobowiązana jest zgodnie z:
„Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Gwarancyjnych (Dz. U. nr 76, poz. 1152 z późn. zm.) każda osoba fizyczna zajmująca się działalnością rolniczą, posiadająca grunty rolne o powierzchni przekraczającej łącznie 1 hektar i podlegająca opodatkowaniu podatkiem rolnym, ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolnika. Jeżeli jednak rolnik prowadzi gospodarstwo w ramach działów specjalnych produkcji rolnej, musi zawrzeć umowę ubezpieczenia OC niezależnie od obszaru posiadanych gruntów rolnych” Minimalne sumy gwarancyjne wynoszą 5 000 0000 euro w przypadku szkód osobowych oraz 1 000 0000 w przypadku szkód majątkowych.
Jakie odszkodowania wypłacane są z ubezpieczenia OC rolnika?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika, jest gwarancją która zapewnia rekompensatę w postaci odszkodowania osobom, które poniosły szkodę w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego a także jest to ubezpieczenie które, chroni osoby poszkodowane w wypadkach rolniczych, jednocześnie chroniąc interesy rolnika, gdyż w razie zaistnienia wypadku w jego gospodarstwie, to ubezpieczyciel, a nie sam rolnik zrekompensuje poszkodowanemu poniesione straty. Ubezpieczenie OC rolnika obejmuje odpowiedzialność cywilną wszystkich osób trzecich pracujących w jego gospodarstwie rolnym.
Odszkodowanie OC rolnika obejmuję zarówno szkody rzeczowe/majątkowe jak i osobowe. Towarzystwo Ubezpieczeniowe zobowiązane jest do wypłacenia odszkodowania w przypadku szkód ściśle rolniczych: wykonywanie prac rolnych, prac budowlanych etc. W momencie wypadku w związku z ruchem pojazdów rolniczych, należy pamiętać o posiadaniu ważnej umowy ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego. Rolnik ma prawo do dochodzenia roszczeń w zakresie:
- zniszczenie, utrata lub uszkodzenie mienia osoby poszkodowanej,
- śmierć,
- uszkodzenie ciała,
- rozstrój zdrowia.
Odszkodowania wypłacane z ubezpieczenia OC rolnika:
Zgodnie z Kodeksem Cywilnym. osoba poszkodowana osoby trzecie mogą ubiegać się w wyniku wypadku rolniczego o otrzymanie rekompensaty za wszystkie poniesione szkody:
- Zadośćuczynienie za doznana krzywdę – jest formą rekompensaty pieniężnej z tytułu szkody niemajątkowej
- Zwrot kosztów związanych z wypadkiem– leczenie, rehabilitacja, dodatkowa opieka etc.
- Rentę uzupełniająca – celem renty uzupełniającej jest wyrównanie różnicy w dochodach z czasu przed i po wypadku.
- Kapitalizację renty – ta forma odszkodowania jest jednorazowym świadczeniem, gdy poszkodowany stał się inwalidą.
- Rentę na zwiększone potrzeby – świadczenie ma zapewnić środki na poprawę stanu lub powrotu do zdrowia.
- Rentę alimentacyjną– należy się osobom, względem których na zmarłym ciążył ustawowy obowiązek alimentacyjny lub których osoba zmarła wspierała finansowo.
- Zwrot utraconych zarobków – świadczenie to wypłacane jest w przypadku, gdy poszkodowany przez krótki okres czasu nie może podjąć pracy.
- Odszkodowanie z tytułu poniesionych kosztów /Odszkodowanie – jeżeli wskutek śmierci poszkodowanego sytuacja życiowa i materialna rodziny uległa znacznemu pogorszeniu,
Sprawy wypadków rolnych z ubezpieczenia OC należą do spraw skomplikowanych. Zasady oraz prawa wynikają z odpowiednich przepisów, są dość często trudne do zrozumienia dla poszkodowanych. Niezbędne będzie zatem skorzystanie z usług profesjonalnej i doświadczonej firmy ELO, która pozwoli skutecznie wywalczyć dla poszkodowanego i jego rodziny należne odszkodowanie.