Europejski Lider Odszkodowań

Europejski Lider Odszkodowań

Szkody rolnicze

W gospodarstwach rolnych w ciągu roku dochodzi do wielu różnych szkód. Szczególnie ciężkim okresem jest lato i towarzyszące mu susze. Poza codziennym doglądaniem inwentarza rolnicy muszą zebrać plony. Pogoda niestety nie zawsze jest łaskawa. Niezmiernie trudno wówczas dopilnować wszystkiego. Na szczęście ubezpieczeni rolnicy mogą starać się o przyznanie odszkodowania. Europejski Lider Odszkodowań pomoże Ci otrzymać należytą rekompensatę za wypadek w gospodarstwie lub uszkodzenie plonów!

Odszkodowanie w rolnictwie – kiedy przysługuje?

Odszkodowania w rolnictwie przysługują ubezpieczonym pracownikom roli, którzy podczas pracy doznali uszczerbku na zdrowiu. Może to dotyczyć zaatakowania przez zwierzę gospodarcze, upadku z wysokości (np. podczas naprawy dachu stodoły), złamania kończyny na polu i wielu innych. Należy jednak pamiętać, że odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym przysługuje jedynie w przypadku, gdy uraz powstał nieumyślnie! Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie przysługuje też rodzinie rolnika, który zginął podczas wykonywania prac.

Rekompensata nie przysługuje jednak w przypadku, gdy przyczyną wypadku rolnika lub pracownika gospodarstwa było odurzenie substancjami psychoaktywnymi, np. alkoholem lub narkotykami. Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie nie należy się również, gdy do szkody doszło w wyniku rażącej niewiedzy poszkodowanego.

Wypadek w rolnictwie to nie jedyna sytuacja, w której rolnik może otrzymać odszkodowanie. Rekompensata należy się również w sytuacjach, gdy czynniki niezależne od właściciela roli niszczą jego plony.

Częstymi podstawami do przydzielenia odszkodowania z OC rolnika są:

  • pożary,
  • susze,
  • huragany,
  • zniszczenie upraw przez dzikie zwierzęta,
  • umyślne lub przypadkowe wywołanie szkód przez osoby trzecie

Ile wynosi odszkodowanie w rolnictwie?

Wysokość odszkodowania za wypadek w gospodarstwie rolnym jest ustalana proporcjonalnie do określonego procentowo stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Kwota rekompensaty zależy więc od tego, jak bardzo ucierpiał poszkodowany. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi z pomocą Rady Rolników ustala wysokość jednorazowego odszkodowania. Podczas obrad uwzględnia się stan finansów funduszu składkowego. Jeżeli z jakiegoś powodu odszkodowania z OC rolnika nie można ustalić tą metodą, wynosi ono 66% emerytury poszkodowanego za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

W przypadku odszkodowania w rolnictwie za szkody wyrządzone w polu, należy zgłosić je do najbliższego Nadleśnictwa. Przewodniczący tutejszego koła łowieckiego wraz z sekretarzem i poszkodowanym spisują protokół szkód. Na jego podstawie, rolnik otrzymuje odszkodowanie w postaci pieniędzy lub materiału siewnego.

Pamiętaj, że masz obowiązkowe ubezpieczenie OC, które chroni Twój dobytek, a także Ciebie i innych w Twoim otoczeniu. Jeśli nie jesteś pewien czy należy Ci się odszkodowanie, zadzwoń – zweryfikujemy Twoją sprawę bezpłatnie. Bogatszy o naszą wiedzę sam zdecydujesz co dalej! 

Prosimy o kontakt

Zadzwoń do nas i opisz swój przypadek

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.