Europejski Lider Odszkodowań

Odszkodowanie za upadek na lodzie – ile wynosi i jak je uzyskać?

Chyba każdy doświadczył kiedyś upadku na chodniku. Zimą nietrudno o poślizgnięcia, które mogą skutkować stłuczeniami, skręceniami, a w najgorszym wypadku – złamaniami. Co zrobić w takiej sytuacji? W tym artykule sprawdzimy, kiedy należy Ci się odszkodowanie za upadek na lodzie, jak je uzyskać oraz ile może wynosić.

Upadek na lodzie a odszkodowanie – ocena miejsca zdarzenia

Stało się – po poślizgnięciu na chodniku czujesz ból. Najpierw warto więc wezwać na miejsce wypadku karetkę pogotowia. Ratownicy sporządzą protokół powypadkowy oraz wykonają niezbędne badania. Taka dokumentacja medyczna jest podstawą uzyskania odszkodowania.

Możesz ubiegać się o świadczenie, jeżeli do upadku doszło na chodniku, w którym:

 • są dziury,
 • kostka chodnikowa wystaje lub jest uszkodzona,
 • brakuje odpowiedniego zabezpieczenia ubytków,
 • brakuje oznaczenia studzienki lub kratki kanalizacyjnej poniżej lub powyżej płaszczyzny chodnika,
 • zalega lód, śnieg, błoto, woda, śmieci lub liście powodujące śliskość nawierzchni.

Zły stan chodnika należy dodatkowo jak najszybciej po wypadku udokumentować. Zrób zdjęcie miejsca zdarzenia i poproś o dane osób, które widziały Twój upadek – postaramy się, aby wystąpili w roli świadków zdarzenia. Jeżeli na miejsce poślizgnięcia skierowana jest kamera monitoringu, warto uzyskać z niej nagranie. Z powodzeniem możesz również skorzystać z pomocy policji lub straży miejskiej. Protokół z miejsca zdarzenia wraz z dokumentacją fotograficzną to dokument, który trudno będzie podważyć ubezpieczycielowi.

Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za upadek na lodzie

Masz już podstawową dokumentację – teraz czas ustalić, kto dba o chodnik i odnaleźć podmiot odpowiedzialny za utrzymanie czystości oraz właściwy stan nawierzchni. Możliwość uzyskania odszkodowań za upadki znajdziesz w Kodeksie Cywilnym (art. 415) oraz ustawach (o utrzymaniu czystości i porządku w gminie, o drogach publicznych i o gospodarce nieruchomościami). Generalnie za utrzymanie czystości i porządku na chodnikach biegnących wzdłuż posesji odpowiadają właściciele nieruchomości. W praktyce jednak sprawa może być bardziej skomplikowana.

W zależności od miejsca do naprawienia szkody zobowiązani mogą być m.in.:

 • spółdzielnia mieszkaniowa,
 • przedsiębiorstwo komunikacji miejskiej,
 • właściciel nieruchomości lub najemca lokalu,
 • zarządca nieruchomości,
 • wójt, burmistrz lub prezydent miasta,
 • zarząd powiatu,
 • zarząd województwa,
 • Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Walka o wypłatę odszkodowania jest zazwyczaj trudna, zarówno w przypadku poślizgnięcia, jak i innych wypadków. Jeżeli przydarzył Ci się upadek na oblodzonym chodniku i chcesz uzyskać odszkodowanie, skontaktuj się z nami. Poprowadzimy Cię przez ten proces oraz określimy podmioty odpowiedzialne za wypadek, aby zapewnić Ci najwyższe świadczenie. Zaufaj specjalistom z ELO, a zadbamy o wszystkie detale sprawy.

Poślizgnięcie a parkowanie pojazdów samochodowych

Poślizgnięcie się na chodniku może przydarzyć Ci się nie tylko na zwykłym chodniku przeznaczonym wyłącznie dla pieszych. Oblodzone powierzchnie są równie często spotykane na chodnikach, gdzie jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów.

Za chodnik uznaje się również wydzieloną część drogi publicznej dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości. Właściciel nieruchomości nie jest jednak zobowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym dopuszczony jest płatny postój albo parkowanie samochodów. W takiej sytuacji za utrzymanie chodnika w należytym stanie odpowiada gmina.

Wniosek o odszkodowanie za upadek

Stosowne odszkodowanie za upadek na oblodzonym chodniku wypłaca podmiot zarządzający nieruchomością, a właściwie jego ubezpieczyciel. Aby dochodzić odszkodowania, trzeba zebrać dokumentację wraz z wnioskiem o wypłatę świadczenia. We wniosku powinny znaleźć się takie informacje jak:

 • data i miejsce wypadku,
 • przyczyna zdarzenia (np. śliska lub nierówna powierzchnia chodnika),
 • opis doznanych obrażeń i opis przebiegu leczenia,
 • kwotę odszkodowania lub zadośćuczynienia, o jaką się ubiegasz.

Pomożemy Ci uzyskać odpowiednią kwotę rekompensaty finansowej za nieszczęśliwe zdarzenie. Nasz dział medyczny sprawdzi i skompletuje dodatkowe dokumenty medyczne, a mecenas stanie się Twoim pełnomocnikiem oraz realnym wsparciem. Wspólnie przeanalizujemy zebrane pisma, a na ich podstawie określimy wysokość odszkodowania, jakie Ci się należy.

Ile może wynosić odszkodowanie za poślizgnięcie na lodzie?

Wysokość odszkodowania za poślizgnięcie się na chodniku zależy od wielu czynników, m.in. stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego wpływu na codzienne funkcjonowanie. Przykładowo świadczenie za skręcenie kostki jest zazwyczaj niższe niż odszkodowanie za złamanie prawego nadgarstka z przemieszczeniem u osoby praworęcznej. Poważne złamanie nogi może jednak negatywnie wpływać na Twoje życie codzienne, jeśli wykonujesz pracę fizyczną.

Niezależnie od urazu pamiętaj o gromadzeniu paragonów z apteki, a także rachunków za rehabilitację. Nie czekaj z wnioskowaniem o odszkodowanie z ubezpieczenia OC właścicieli nieruchomości na zakończenie leczenia! Im wcześniej zwrócisz się do nas o pomoc, tym lepiej.

Dlaczego warto nam zaufać? Ponieważ Europejski Lider Odszkodowań wyróżnia się od innych kancelarii odszkodowawczych – troszczymy się o klientów, ich powrót do zdrowia i walczymy o ich prawa. Co więcej, do tej pory wygraliśmy 100% spraw na etapie cywilnym, możesz więc mieć pełną pewność skuteczności naszych mecenasów.

FAQ

Co zrobić po upadku na lodzie?

Warto zawiadomić służby ratunkowe, które przeprowadzą badania oraz policję lub straż miejską do sporządzenia protokołu powypadkowego i zdjęć z miejsca wypadku. Od razu można skontaktować się też z naszą Kancelarią Odszkodowawczą ELO.

Jak uzyskać odszkodowanie za upadek na chodniku?

Po zebraniu dokumentacji oraz określeniu, kto ponosi odpowiedzialność za upadek, trzeba złożyć wniosek o odszkodowanie czy zadośćuczynienie u ubezpieczyciela właściciela nieruchomości lub innego podmiotu.

Ile wynosi odszkodowanie za upadek?

To zależy od doznanych obrażeń. Im poważniejszy uraz, który ma długotrwały wpływ na Twoje życie, oraz dłuższa rekonwalescencja, tym większe odszkodowanie.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.