Europejski Lider Odszkodowań

Odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym – jak je uzyskać?

Co roku od wiosny do jesieni w czasie prac rolniczych wypadkom ulegają tysiące osób. I nic dziwnego – maszyny ciężkie, specjalistyczne urządzenia oraz opieka nad zwierzętami są wymagające, dlatego nieszczęśliwe zdarzenia mogą spotkać każdego pracownika gospodarstwa, niezależnie od doświadczenia. Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym? Podpowiadamy poniżej.

Jednorazowe odszkodowanie za wypadek wskutek wypadku przy pracy rolniczej

Zmęczenie, stres czy po prostu chwila nieuwagi – o wypadek w rolnictwie nietrudno. Jak definiuje go prawo? Art. 11 ust 1 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników podaje, że wypadek przy pracy rolniczej to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, do którego doszło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej.

Możesz uzyskać jednorazowe odszkodowanie z tytułu:

 • śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej,
 • stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłaci odszkodowanie zarówno ubezpieczonemu rolnikowi, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, jak i jego rodzinie, o ile poszkodowany zmarł wskutek wypadku albo rolniczej choroby zawodowej. Jednorazowe odszkodowanie przysługuje także osobom pomagającym rolnikowi, np. pracownikom sezonowym oraz pomocnym sąsiadom.

Kiedy nie otrzymasz odszkodowania za wypadek na terenie gospodarstwa rolnego?

W toku postępowania dowodowego odszkodowań sprawdza się zgodność zdarzenia z definicją oraz analizuje załączoną dokumentację, ale bardzo ważne jest również kryterium nieumyślności. Jeżeli do wypadku przy pracy rolniczej doszło wskutek rażącego niedbalstwa albo woli wyrządzenia krzywdy, możliwość uzyskania odszkodowania jest nikła. Podobnie kiedy wypadek w rolnictwie miał miejsce gdy ubezpieczony był pod wpływem środków odurzających.

Odszkodowanie za wypadek w rolnictwie – jak uzyskać takie świadczenie?

Po nieszczęśliwym zdarzeniu po pierwsze koniecznie zawiadom służby ratownicze, niezależnie, czy chodzi o wypadek w rolnictwie, komunikacyjny czy wypadek w pracy. Powiadom ratowników o tym, gdzie i kto został poszkodowany oraz w jakich okolicznościach. W zależności od typu zdarzenia, pamiętaj także o wyłączeniu maszyn, silnika czy napięcia.

Jeżeli nie ma konieczności wzywania policji, trzeba sporządzić oświadczenie o wypadku. Dokument powinien zawierać:

 • datę, godzinę i miejsce wypadku,
 • opis okoliczności wypadku przy pracy rolniczej (warto dołączyć szkic sytuacyjny),
 • opis obrażeń lub uszkodzenia mienia,
 • numer polisy ubezpieczeniowej i nazwę zakładu ubezpieczeń,
 • okres, na jaki wystawiono polisę,
 • dane świadków,
 • oświadczenie rolnika, dlaczego ponosi winę za szkodę (np. uszkodzona drabina spowodowała upadek z wysokości),
 • podpisy rolnika i świadków zdarzenia.

Następnie zgłoś zdarzenie do KRUS-u nie później niż 6 miesięcy po zajściu. Po zgłoszeniu wypadku pracownik KRUS przyjeżdża na miejsce wypadku i dokonuje oględzin oraz przeprowadza wywiady ze świadkami i poszkodowanym. Na podstawie swoich analiz wystawia protokół powypadkowy – stanowi podstawę uznania wypadku oraz uzyskania odszkodowania. Jeśli w dokumencie znalazły się informacje, z którymi się nie zgadzasz, zgłoś to pisemnie w terminie do 7 dni od otrzymania protokołu powypadkowego.

Jeżeli uważasz, że zeznania świadków nie zgadzają się z tym, co zaszło, przeprowadzimy dodatkowe wywiady, aby dojść dla Ciebie prawdy.

Odszkodowanie za wypadek na roli – ile wynosi?

Jeśli ubezpieczony doznał stałego czy długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, ma prawo do uzyskania odszkodowania. W zależności od rodzaju i rozległości uszczerbku stawki za jednorazowe odszkodowanie są zmienne, a 1 stycznia 2022 roku ich kwota została podwyższona.

Bardzo często wypadki związane z posiadaniem gospodarstwa rolnego skutkują poważnymi uszczerbkami na zdrowiu. Potrzebujesz pomocy w uzyskaniu odszkodowania? Zwróć się do nas – mecenas ELO przeanalizuje Twoją sprawę niezależnie od jej etapu, stanie się Twoim wsparciem i pełnomocnikiem oraz dołoży wszelkich starań, aby zapewnić Ci należne pieniądze.

Jakie odszkodowanie za wypadek w gospodarstwie rolnym mogę uzyskać?

Od 1 stycznia 2022 r. przysługuje Ci:

 • 1033 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu,
 • 20660 zł z tytułu orzeczonej niezdolności do samodzielnego życia wskutek wypadku przy pracy rolniczej,
 • 103300 zł za śmierć rodzica lub małżonka,
 • 51650 zł za śmierć dalszego krewnego (o ile poszkodowany nie miał małżonka ani dzieci),
 • 20660 zł z tytułu śmiertelnego wypadku przy pracy rolniczej, gdy do świadczenia uprawnieni są małżonek, dzieci i inni członkowie rodziny ubezpieczonego.

Kwoty odszkodowań mogą ulegać zmianom, dlatego warto na bieżąco sprawdzić informacje na stronie internetowej KRUS-u.

ELO – pomoc w uzyskaniu odszkodowań z OC rolnika

Nieszczęśliwe zdarzenia zdarzają się w rolnictwie równie często co w innych miejscach pracy. Po wypadku, niezależnie od miejsca wykonywania czynności zawodowych, należy Ci się odszkodowanie. Doskonale wiemy, że po traumatycznym przeżyciu poszkodowanemu zależy przede wszystkim na powrocie do zdrowia – pozwól nam zawalczyć o pieniądze z OC rolnika, które zapewnią Ci na spokojną rekonwalescencję, jeśli jesteś osobą poszkodowaną w wypadku rolniczym, a nie – właścicielem gospodarstwa.

Napisz lub zadzwoń, a specjaliści z Europejskiego Lidera Odszkodowań za darmo przeanalizują sytuację. Opracujemy strategię i wspierając Cię na każdym kroku, uzyskamy dla Ciebie odszkodowanie w pożądanej kwocie.

FAQ

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w rolnictwie?

Najpierw należy sporządzić notatkę z miejsca zdarzenia, a następnie złożyć go z wnioskiem o odszkodowanie w KRUS-ie. Pracownik Kasy przeanalizuje miejsce zdarzenia, dokumentację i oceni, jaką kwotę świadczenia otrzymasz.

Kiedy można złożyć wniosek o odszkodowanie do KRUS-u?

Na zgłoszenie wypadku przy pracy rolniczej do KRUS-u masz 6 miesięcy od nieszczęśliwego zdarzenia. Po tym czasie sprawa ulega przedawnieniu.

Ile można dostać odszkodowania za wypadek na roli?

Wysokość świadczenia zależy od stopnia uszczerbku na zdrowiu. Sprawdź aktualne stawki na stronie internetowej KRUS-u.

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

502 292 222

Potrzebujesz informacji ?

Prosimy o wypełnienie poniższego formularza w celu kontaktu z najlepiej dobranym specjalistą 

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Kogo dotyczy zgłoszenie ?

Podaj numer - oddzwonimy!

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.